Aktywizacja osób starszych

W opiece nad osobą starszą istotne jest nie tylko wsparcie w czynnościach codziennych, ale też organizowanie jej czasu wolnego. Odpowiedni dobór zajęć może przyczynić się do poprawy sprawności fizycznej i intelektualnej. Szeroko rozumianą aktywizację seniora podejmuje się więc w klubach seniora, domach opieki, uniwersytetach trzeciego wieku i innych ośrodkach, ale także w zaciszu domowym. Warto starać się, żeby senior mógł uczestniczyć w domowych obowiązkach jak najdłużej – sprzątaniu, gotowaniu, czynnościach samoobsługowych. Bycie samodzielnym ma wpływ nie tylko na sprawność intelektualną i fizyczną seniora, ale też na jego dobre samopoczucie i samoocenę.Co ważne, opiekun osoby starszej nie może pozwolić, by jedyną formą rozrywki dla seniora było oglądanie telewizji. Należy zachęcać go do innych aktywności.

Zajęcia aktywizujące osobę starszą to:

1. Aktywności artystyczne
Nie bez powodu leczenie przez sztukę (arteterapia) jest często wykorzystywaną formą zajęć w ośrodkach oferujących opiekę nad seniorami. Pomaga ona utrzymać sprawną manualną, ale też jest dobrym sposobem na regulację emocjonalną. Co więcej, aktywności te przyniosą tym więcej radości, jeśli senior nie będzie wykonywał ich sam. Dobrymi praktykami jeśli chodzi o seniorów będą m.in.:
-malowanie akwarelami,
- kolorowanki dla dorosłych,
- decoupage,
- malowanie tkanin,
- składanie orgiami.

2. Rękodzieło
Są takie czynności, które kiedyś wykonywało się w każdym domu, a teraz uprawiają je tylko miłośnicy rękodzieła. Warto zaproponować osobie starszej szydełkowanie, robienie na drutach, haftowanie, szycie, wyplatanie z wikliny lub z papieru.

3. Uprawianie kwiatów
Ogromną korzyścią dla seniora jest dostęp do ogrodu. Uprawianie kwiatów na świeżym powietrzu nie tylko będzie dla niego przyjemnie spędzonym czasem, ale też poprawi jego kondycję fizyczną. Jeśli nie ma dostępu do ogrodu, można zachęcić seniora do uprawiania roślin doniczkowych (kwiatów czy ziół), założyć mały ogród na balkonie lub zainwestować w rośliny domowe i nauczyć seniora dbania o nie.

4. Czytanie, krzyżówki, sudoku, zagadki
Toaktywności, które senior może wykonywać samodzielnie, o dowolnej porze. Mają bardzo duży wpływ na utrzymanie sprawności intelektualnej seniora, a co za tym idzie, mogą opóźnić symptomy demencji.

5. Gry
Współcześnie mamy bardzo szeroki wybór gier planszowych i karcianych, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Również dla seniora można wybrać propozycje, które charakteryzują się prostymi zasadami i dobrze widocznymi elementami (np. dużymi rysunkami na kartach/planszy). Są to np.:
-chińczyk,
- domino,
- kości,
- gry karciane (kuku, oczko, durnia),
- Boule (gra zręcznościowa z rzucaniem kul).

6. Zapoznanie z nowymi technologiami
Warto zachęcić seniora do poznania możliwości, jakie oferuje komputer i dostęp do Internetu. Wystarczy pokazać osobie starszej najprostsze funkcje i ułatwić działania. Najlepiej jednak zacząć od korzyści, jakie przyniesie ze sobą używanie komputera, czyli np. dostęp do ciekawych informacji (możesz ustawić zakładkę z adresem strony, która zaciekawi seniora - będzie miał do niej łatwiejszy dostęp) czy też kontakt z rodziną (warto zapoznać seniora z działaniem maila albo komunikatora używanego przez dzieci/wnuki).

7. Aktywność fizyczna
Sport jest dobry dla osób w każdym wieku. Ważne tylko, by aktywność dobrać do możliwości seniora. Niektóre z nich można uprawiać w domu, a niektóre na zewnątrz, co przyniesie seniorowi nawet więcej korzyści.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Aktywizacja osób starszych"

Leopold Bajek
Super opisane zajęcia. Macie więcej?
ODPOWIEDZ
Ziemowit Wisiński
Tylko tyle jest co opisane.
Leopold Bajek
Szkoda...
Weronika Radecka
Nie podoba mi się ten artykuł. Postarajcie się!
ODPOWIEDZ
Michał
Właśnie
Piotr Sadek
No może być. :)
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2024 | Polityka prywatności | Cookies