- poprawia jakość snu. Wysoka jakość snu ma kluczowe znaczenie wraz z wiekiem dla ogólnego stanu zdrowia. Osoby, które są aktywne fizycznie, szybciej zasypiają, śpią głębokim snem oraz budzą się z większą energią i świeżością.
- poprawia nastrój i pewność siebie. Ćwiczenia fizyczne są świetnym środkiem odstresowującym, a wytwarzane endorfiny mogą przyczynić się do zmniejszenia uczucia smutku, depresji i niepokoju. Aktywność i poczucie siły może również pomóc seniorom w nabraniu większej pewności siebie.
- poprawia funkcjonowanie mózgu. Aktywność fizyczna wspomaga różne funkcje mózgu, takich jak wielozadaniowość i kreatywność. Zapobiega utracie pamięci, zaburzeniom funkcji poznawczych oraz demencji. Regularne ćwiczenia wpływają na spowolnienie postępu chorób mózgu, np. choroby Alzheimera.
Rozpoczęcie lub utrzymanie regularnej aktywności fizycznej może być wyzwaniem w każdym wieku. W miarę upływu lat, nie staje się do łatwiejsze. Problemy zdrowotne, bóle i obawy związane z kontuzjami lub upadkami mogą zniechęcać do ćwiczeń. Osoby, które nigdy wcześniej nie ćwiczyły, mogą nie wiedzieć od czego zacząć, albo myśleć, że są zbyt stare lub słabe oraz, że nie będą w stanie sprostać standardom, które ustaliły, gdy były młodsze. Niektórzy uważają, że sport jest nudny. Może się to wydawać dobrym argumentem, by zwolnić tempo w starszym wieku. Tymczasem jest to jeszcze lepszy powód, żeby zacząć dbać o kondycję fizyczną. Regularne ćwiczenia poprawiają nastrój, łagodzą stres, poprawiają ogólne samopoczucie, pomagają w radzeniu sobie z objawami choroby oraz bólem. Nie muszą wiązać się z forsownymi treningami, czy wycieczkami na siłownię. Seniorzy mogą czerpać korzyści z wprowadzenia do swojego życia aktywności fizycznej dostosowanej do swoich możliwości. Bez względu na wiek i kondycję, nigdy nie jest za późno, by rozruszać swoje ciało, poprawić stan zdrowia, perspektywy na przyszłość, a także polepszyć jakość swojego życia.