Choroba Alzheimera - objawy, przyczyny, diagnostyka

Choroba, która dotyka osób starszych i często mylona jest z naturalnymi procesami starzenia się, to choroba Alzheimera. Jest to postępująca choroba mózgu, która niesie za sobą dużo poważniejsze konsekwencje, niż zwykłe starzenie się. Wczesne rozpoznanie choroby daje możliwość zahamowania jej postępu oraz umożliwienie chorym w miarę normalnego życia.

Alois Alzheimer, niemiecki lekarz psychiatra i neuropatolog po raz pierwszy opisał objawy tej choroby. Przedstawił przypadek swojej pacjentki, u której wystąpiła “specyficzna choroba kory mózgu”. Miało to miejsce w roku 1906 na posiedzeniu Towarzystwa Neuropsychiatrii Południowo-Zachodnich Niemiec w Tybindze. Odkrycie Alzheimera zapoczątkowało badania nad tą chorobą, a jej oficjalna nazwa została zatwierdzona w roku 1967.

Pierwsze objawy choroby Alzheimera są zwykle niezauważalne przez chorego oraz jego bliskich. Problemy z pamięcią, planowaniem, orientacją i wysławianiem się traktowane są jako problemy naturalne, wynikające ze starości. Choroba rozwija się na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów, a te zwykle myli się z procesami starzenia, gdyż Alzheimer zazwyczaj dotyka osoby w podeszłym wieku. Objawy nasilają się z czasem do tego stopnia, że osoba cierpiąca na tę chorobę nie może funkcjonować samodzielnie. Co czwarta osoba z grupy powyżej 80 roku życia może być chora na Alzheimera. Ryzyko wystąpienia choroby rośnie wraz z wiekiem.

Do głównych objawów choroby zalicza się:
- Problemy z rozmawianiem - polegają u chorego na Alzheimera na powtarzaniu ciągle tych samych zdań, gubienie się w rozmowie, rozpoczynanie i niekończenie zdań, nienadążanie za rozmówcą, oraz dorabianie własnych historii i wymyślanie zastępczych nazw przedmiotów bądź słów.

- Zaburzenia orientacji przestrzennej i odbioru obrazu - objawiają się w problemach z oceną odległości, określeniem kolorów, dostrzeganiem kontrastu między krawędziami przedmiotów oraz czytaniem.

- Problemy z pamięcią - dotyczą zapamiętywania sytuacji, które miały miejsce niedawno, zapominanie imion, zdarzeń, ważnych dat, które wydawały się dla chorego oczywiste.

- Kłopoty z właściwą oceną sytuacji i wartościowaniem - wiążą się z podejmowaniem decyzji oraz osądem przy konkretnych sytuacjach. Chorzy łatwo padają ofiarami oszustw z tego powodu. Gdy choroba się pogłębia, przestają oni zwracać uwagę na swój wygląd, nie potrafią stwierdzić stanu swojej higieny oraz ocenić przestrzeni, w której żyją.

- Odkładanie przedmiotów w inne miejsca - jest charakterystycznym objawem choroby Alzheimera. Osoby chore nie są w stanie odtworzyć sekwencji swoich działań, a co za tym idzie, znaleźć przedmiotów, które odłożyli w inne miejsce. Nie potrafią również uzasadnić tego, czemu położyli obiekt w danym miejscu. Zdarza się, że oskarżają innych o kradzież.

- Zaburzenia orientacji przestrzennej i czasowej - wiążą się głównie z odnalezieniem się poza domem. Chorzy zapominają drogi do mieszkania lub gubią się w znanych sobie rejonach, tracą poczucie czasu i nie orientują się w dniach tygodnia lub godzinach.

- Zmiany w zachowaniu u chorego na Alzheimera - dotyczą zmiany sposobu bycia, możliwe jest wzmożenie się agresji, wybuchowość, podejrzliwość. W miarę nasilania się symptomów uwydatniają się również pewne cechy.

- Wycofanie z życia towarzyskiego - objawia się niechęcią do opuszczania domu przez osobę chorą. Wynika to z trudności z odnalezieniem się w terenie, dogadywaniem się z ludźmi i zapamiętywaniem szczegółów. Chorzy obawiają się, że nie będą w stanie o siebie zadbać i może spotkać ich coś złego.

Diagnostyka choroby Alzheimera jest o tyle skomplikowana, że zwykle osoby chore i ich bliscy bagatelizują objawy lub ich nie rozpoznają. Rozpoznanie i opisanie objawów lekarzowi jest podstawą w diagnozowaniu tej choroby. Kluczową rolę odgrywa zwykle obserwująca nawyki chorego rodzina.

Lekarz powinien zostać poinformowany o występujących w rodzinie chorobach psychicznych oraz o uwarunkowaniach genetycznych. Wyklucza się choroby podobne do Alzheimera, takie jak guzy mózgu lub depresja. W celu zdiagnozowania choroby przeprowadza się badania obrazowe mózgu oraz testy z krwi, jak i testy neurologiczne, testy sprawności i testy funkcji poznawczych.

Diagnozowanie choroby Alzheimera to proces złożony, który może trwać nawet do kilku tygodni. Szybkie rozpoznanie choroby jest ważne, gdyż można spowolnić jej rozwój. Choroba Alzheimera jest nieuleczalna, lecz gdy rozpozna się ją na wczesnym etapie i wdroży odpowiednie leczenie, chory będzie mógł prowadzić normalne, samodzielne życie przy wsparciu psychologa, psychiatry oraz najbliższej rodziny.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Choroba Alzheimera - objawy, przyczyny, diagnostyka"

Wiktoria
Nie wiem, czy dobrze trafiłam, ale znacie może specjalistę od chorób psychicznych okolice Krakowa? Dziękuje!
ODPOWIEDZ
Joachim Słowiński
Powinniście dodać do artykuły, że przydatnym narzędziem do diagnozowania choroby Alzheimera jest badanie obrazowe mózgu, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI).
ODPOWIEDZ
Jerzy Grosz
Jestem pod wrażeniem postępów, jakie poczyniono w badaniach nad chorobą Alzheimera. To, co kiedyś uważano za nieuleczalną chorobę, teraz może być skuteczniej diagnozowane i leczone.
ODPOWIEDZ
Milena
Artykuł ma na celu tylko uświadomić czym jest ta choroba. Wszystkie konsultacje powinny być przeprowadzone przez specjalistę. Proszę nie brać tego jaką profesjonalna porada, ale tylko wgląd!
ODPOWIEDZ
Karol Smykowski
U mnie w rodzinie aż dwie osoby mają alzheimera.
ODPOWIEDZ
Amelia Socha
I gdzie najpierw poszliście do lekarza rodzinnego, czy od razu do psychiatryka?

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2024 | Polityka prywatności | Cookies