Właściwy rodzaj ćwiczeń
Ćwiczenia przyjazne osobom starszym dzielą się na cztery ogólne podkategorie: aerobik, trening siłowy, równowaga i gibkość. Ćwiczenia aerobowe trenują ogólną sprawność i wytrzymałość; trening siłowy pomaga budować poszczególne mięśnie i wzmocnić kości; ćwiczenia z równowagi wzmacniają niektóre mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie balansu i postawy, a ćwiczenia z gibkości zmniejszają sztywność i zwiększają mobilność. Wszystkie te ćwiczenia są ważne dla rozwoju i plan treningowy nie powinien pominąć żadnego z nich.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas ćwiczeń
Żadne ćwiczenie, choćby najprostsze, nie jest pozbawione ryzyka, dlatego należy zastosować się do poniższych wskazówek, tak aby treningi były bezpieczne i bezwypadkowe:
- Odpowiedni strój – właściwe ubranie ma ogromne znaczenie w sporcie, zwłaszcza jeśli chodzi o buty. Właściwe obuwie może znacznie zmniejszyć ryzyko kontuzji, a także pomóc zmaksymalizować korzyści z treningu.
- Wolny początek treningu – pierwsze pięć minut każdej sesji treningowej powinno być wolniejsze i mniej intensywne niż reszta – ma to na celu dostosowanie i rozgrzanie organizmu, zanim osoba ćwicząca przyspieszy i pozwoli, by jej tętno wzrosło.
- Należy przerwać trening przy pierwszych oznakach bólu – nie można pozostawiać niczego przypadkowi, jeśli chodzi o ciało. Osoba ćwicząca zna siebie najlepiej, więc przy pierwszych oznakach jakiegokolwiek nienormalnego dyskomfortu, takiego jak przyspieszone bicie serca lub zawroty głowy, powinna przerwać ćwiczenie i poszukać pomocy medycznej.