Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna dla osób starszych

Zdrowie jamy ustnej jest istotnym czynnikiem wpływającym na jakość życia, ogólny stan zdrowia i samopoczucie osób starszych. U seniorów często występują: utrata zębów, próchnica, choroby dziąseł (zapalenie przyzębia), suchość jamy ustnej (kserostomia) i nowotwory jamy ustnej.

Można zapobiec tym stanom poprzez:
- Rutynową ocenę stanu zdrowia jamy ustnej
- Planowanie opieki stomatologicznej
- Wsparcie w codziennej higienie jamy ustnej

Nie wszyscy seniorzy regularnie odwiedzają stomatologa. Kontaktują się jednak z wieloma pracownikami służby zdrowia, którzy są odpowiedzialni za ocenę i monitorowanie ich stanu, a także pomoc w opiece osobistej.

Zły stan zdrowia jamy ustnej wpływa na zdolność starszej osoby do żucia i spożywania różnorodnych pokarmów. Powoduje to spożywanie mniejszej ilości jedzenia i utratę wagi.

Dyskomfort z powodu złego stanu zdrowia jamy ustnej może zaburzać sen i relaks seniora. Wpływa również na wygląd, samoocenę i pewność siebie osoby starszej, a także na jej zdolność do efektywnego mówienia i komunikowania się.

Zdrowie i choroby jamy ustnej są ściśle związane z ogólnym stanem zdrowia. Usta działają jak portal dla chorób z próchnicą zębów i dziąseł, dzieląc powiązania z wieloma przewlekłymi schorzeniami doświadczanymi przez osoby starsze, takimi jak choroby układu krążenia, naczyń mózgowych i układu oddechowego. Nowotwory jamy ustnej są najczęściej diagnozowane w starszych grupach wiekowych.

Cukrzyca jest czynnikiem wysokiego ryzyka chorób dziąseł i infekcji jamy ustnej, takich jak pleśniawki. Słaba kontrola cukrzycy pogłębia chorobę dziąseł. Ogólnoustrojowa reakcja zapalna wywołana chorobą dziąseł zaostrza cukrzycę i zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.

Aspiracyjne zapalenie płuc wiąże się ze złym stanem zdrowia jamy ustnej. Jest przyczyną możliwych do uniknięcia przyjęć do szpitala i śmierci osób starszych. Wraz z gromadzeniem się płytki nazębnej i kolonizacją bakteryjną zębów, dziąseł, języka oraz protez, starsza osoba jest bardziej narażona na nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych. Sytuację pogarsza obecność próchnicy zębów, choroby dziąseł, suchość w ustach i trudności z połykaniem.

Suchość w ustach jest częstym skutkiem ubocznym wielu leków przepisywanych osobom starszym. To niewygodny stan, który wpływa na zdolność mówienia, smakowania, żucia i połykania jedzenia. Zwiększa ryzyko próchnicy, infekcji jamy ustnej i zachłystowego zapalenia płuc.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

7 odpowiedzi na artykuł "Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna dla osób starszych"

Adam Piat
Jakub tutaj masz wiedzę, ale sprzęty to inne serwisy
ODPOWIEDZ
Ola
Ale super art, świetna robota
ODPOWIEDZ
Jakub Antol
Gdzie mogę tego typu info znaleźć na temat wypoyzczenia sprzetu dla osób starszych?
ODPOWIEDZ
Ola Mia
ooooo to to to
ODPOWIEDZ
Marta
ale czad taka baza wiedzy w tym temacie, fajnie że to się tak rozwinęło
ODPOWIEDZ
Michał B.
oooo tego szukałem
ODPOWIEDZ
Kuba
Super art, dziękuje za te wiedzę!
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2024 | Polityka prywatności | Cookies