Dlaczego seniorzy powinni dbać o higienę jamy ustnej

Dbanie o higienę jamy ustnej starszej osoby jest konieczne, aby zapobiec wielu chorobom i stanom, które negatywnie wpływają na jakość życia. Warto porozmawiać z dentystą seniora, aby ustalić dobre nawyki i upewnić się, że nasz podopieczny stosuje je w codziennym życiu.

Dobre zdrowie jamy ustnej jest niezbędne dla dobrego samopoczucia w podeszłym wieku z kilku powodów:

- Obniża ryzyko chorób dziąseł – choroba przyzębia dotyka wielu dorosłych w wieku powyżej 55 lat. Choroba jest spowodowana gromadzeniem się w jamie ustnej płytki nazębnej, która podrażnia dziąsła oraz powoduje ich zaczerwienienie i obrzęk. W niektórych przypadkach może również skutkować krwawieniem. Choroba dziąseł stanowi poważny problem dla osób starszych, ponieważ często nie daje żadnych znaków ostrzegawczych. Większość seniorów dowiaduje się o niej po jej przejściu w zaawansowane stadia.” W tym momencie choroba niszczy dziąsła i więzadła oraz powoduje utratę zębów. Jednak regularne wizyty u dentysty i dobra higiena jamy ustnej mogą zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł i chronić jamę ustną.

- Zapobiega suchości w jamie ustnej – suchość w ustach to zmniejszony przepływ śliny i jest powszechny wśród osób starszych. Wielu seniorów przyjmuje leki, a ich skutki uboczne obejmują suchość w ustach, zwłaszcza leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, depresji, choroby Parkinsona i zapalenia stawów. Ślina pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ pomaga zapobiegać próchnicy zębów, wypłukuje resztki jedzenia i ogranicza rozwój bakterii w jamie ustnej. Aby zapobiec suchości w ustach, seniorzy powinni unikać picia kofeiny, jeść cukierki bez cukru, używać płynów do płukania ust niezawierających alkoholu, rzucić palenie i pić dużo wody.

- Zapobiega cukrzycy – zły stan zdrowia jamy ustnej może pośrednio zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę. Spożywanie słodyczy, złych węglowodanów oraz innych pokarmów i napojów pełnych cukru jest niebezpieczne. W połączeniu ze szkodliwymi bakteriami z nagromadzonych w dziąsłach płytki nazębnej, może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Seniorzy, którzy nie są w stanie dobrze dbać o higienę jamy ustnej, są bardziej narażeni na rozwój grzybów i niekontrolowane poziomy glukozy. Najlepszym sposobem zapobiegania takim sytuacjom dla starzejących się dorosłych jest unikanie wyrobów tytoniowych, regularne odwiedzanie dentysty, mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nitkowanie zębów między posiłkami i monitorowanie spożycia cukru.

- Zmniejsza ryzyko rozwoju raka jamy ustnej – ryzyko raka jamy ustnej wzrasta wraz z wiekiem, dlatego dla seniorów niezwykle ważne jest utrzymanie jej dobrego stanu zdrowia. Rak jamy ustnej jest zwykle wykrywany podczas badań przesiewowych, a częstymi objawami są zmiany w jamie ustnej lub na języku, trudności w żuciu i połykaniu, przesuwanie zębów oraz drętwienie lub ból. Złe nawyki, takie jak palenie, spożywanie słodkich pokarmów i picie alkoholu, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

7 odpowiedzi na artykuł "Dlaczego seniorzy powinni dbać o higienę jamy ustnej"

Krystyna stefaniuk
Zdecydowanie lepsza kasa, moja ciocia tak pracuje w Holandii i świetnie zarabia, pytanie czy znasz ang
ODPOWIEDZ
Stefan
Dobrym pomysłem byłoby znaleźć taką pracę w innym miejscu może za granicą...
ODPOWIEDZ
Lucyna Knotek
To nie jest raczej na tę chwilę portal pracy więc musisz poszukać w innym miejscu..
ODPOWIEDZ
Antek K.
ile muszę mieć lat żeby pracować przy obiece osób starszych, czy do tego są wymagane jakieś papiery?
ODPOWIEDZ
Ola Picel
ooooo mega, dziękuję, to to to
ODPOWIEDZ
Ola Picel
ooooo mega, dziękuję, to to to
ODPOWIEDZ
Lucjan Drwal
ooo konkret, dzięki za obszerne info!
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies