Doustne podawanie leków osobom starszym

Doustne podawanie leków jest najbardziej optymalnym sposobem podawania leków i powinien być on wybierany za każdym razem gdy tylko jest taka możliwość. Jest wiele zalet podawania leków w ten sposób, ale najważniejsze z nich to bezpieczeństwo, ułatwione określenie dokładnych dawek leków, które należy podać oraz zwiększona kontrola.

Doustne podawanie leków może być problematyczne w przypadku gdy starsza osoba zmaga się z zaburzeniami nawilżenia śluzówek oraz zaburzeniami połykania, zwłaszcza jeśli przyjmowany lek ma formę tabletki. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest zrezygnowanie z tego sposobu podawania leków. W tym przypadku rozwiązaniem będzie wcześniejsze podanie niewielkiej ilości płynu w celu zwilżenia, a dopiero potem przyjęcie leku. Oprócz tego warto się także zorientować, czy dany lek nie posiada swojego odpowiednika w postaci zawiesiny która ulega rozpuszczeniu i w konsekwencji jest dużo łatwiejsza do przełknięcia dla osoby starszej. Wszelkiego rodzaju leki przeciwalergiczne, antybiotyki, leki wykrztuśne, przeciwkaszlowe, uspokajające a także na pobudzenie apetytu bardzo często występują także w postaci kropli i syropów.

Alternatywą mogą być także leki w formie tabletek, które rozpuszczają się w jamie ustnej. Również w przypadku podawania leków w tej formie należy brać pod uwagę nawilżenie śluzówek w jamie ustnej. Jeśli jest ono niedostateczne bądź występują problemy z przełykaniem, należy wcześniej popić płyn a następnie przyjąć lek. W postaci tabletek rozpuszczalnych można znaleźć tak popularne leki jak Bunondol, lek przeciwbólowy na bazie morfiny a także Captopril, popularny lek zażywany przez osoby z nadciśnieniem.

Praktyką z którą można się spotkać jest rozdrabianie tabletek. Podawanie leków w ten sposób jest dozwolone, jednakże nie we wszystkich przypadkach. Rozdrobione tabletki można podawać osobie starszej pod warunkiem, że mamy do czynienia z „tabletkami” a nie „kapsułkami” bądź „tabletkami powlekanymi”. Aby uniknąć ryzyka, przed podjęciem jakichkolwiek działań najlepiej skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

7 odpowiedzi na artykuł "Doustne podawanie leków osobom starszym"

Gościsław Kruk
Super, miłego dnia
ODPOWIEDZ
Piotr Ćwik
Ubogo opisane, ale mam nadzieje, że poprawicie to?
ODPOWIEDZ
Iwona Szwed
Ja też mam taką nadzieje
Feliks Krakowiak
Teraz juz wiem jak się do tego zabrać, dziękuje!
ODPOWIEDZ
Radosław Murzyn
Obiecany wpis i jest. :)
ODPOWIEDZ
Izabela Młynarska
Tego się nie spodziewałam
Klara Jeżewska
hehe, czego?

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2025 | Polityka prywatności | Cookies