Dysfagia a podawanie leków osobom starszym

Dysfagia to dolegliwość polegająca na zaburzeniu połykania. Tą nazwą określa się problemy z połykaniem lub trudnym przechodzeniem pokarmu, płynu i leków z jamy ustnej do żołądka. Dysfagię dzielimy na dysfagię przełykową i dysfagię przedprzełykową. Dysfagia przełykowa charakteryzuje się uczuciem, że przełykany pokarm w pewnym momencie zatrzymuje się w przełyku lub zalega za mostkiem, gniecie w klatce piersiowej bądź rozpiera. Dysfagia przedprzełykowa natomiast jest opisywana jako problem z właściwym uformowaniem pokarmu do przełknięcia oraz przemieszczeniem go do przełyku.

Dysfagia przełykowa najczęściej jest spowodowana:

- chorobami narządów sąsiadujących z przełykiem (np. przepukliny okołoprzełykowe, wada zastawki mitralnej serca, guzy śródpiersia i oskrzeli),

- zaburzeniami aktywności mięśni przełyku (np. cukrzyca, układowe choroby tkanki łącznej lub na skutek przyjmowania określonych leków ,

- zwężeniem przełyku (np. rak przełyku i wpustu żołądka, eozynofilowe zapalenie przełyku, powikłania choroby refluksowej przełyku).

Do powstania dysfagii przeprzełykowej najczęściej przyczyniają się:

- zaburzenia nerwowo-mięśniowe (choroby ośrodkowego układu nerwowego, neuropatie obwodowe, zespoły pozapiramidowe, miopatie, miastenia i zespoły miasteniczne)

- miejscowe zmiany strukturalne (nowotwory, zapalenia, ciężkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, ucisk z zewnątrz, ciało obce).

W przypadku osób starszych borykających się z dysfagią należy unikać podawania im leków w formie tabletek, które mogą stanowić problem z połknięciem. Lepszym wyborem jeśli chodzi o formę przyjmowanych leków będą krople, syropy lub metoda wziewna. Nie należy jednak samodzielnie zmieniać formy leków i szukać zamienników. Fakt występowania dysfagii należy zgłaszać bezpośrednio lekarzowi odpowiedzialnemu za przepisywanie leków.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Dysfagia a podawanie leków osobom starszym"

Lidia Sierakowska
Extra wpis.
ODPOWIEDZ
Wisława Kulikowska
Straszna dolegliwość :/
ODPOWIEDZ
Joachim Bacha
Masz?
Wisława Kulikowska
Na szczęście ja nie.
Jonatan Kiel
Masakra i jak tu połykać
ODPOWIEDZ
Danuta Gutkowska
No nie ciekawe...

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies