Gdy senior cierpiący na demencję nie chce się przebrać

Wielu seniorów z demencją odmawia zmiany stroju. Częstym wyzwaniem dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera i demencji jest znalezienie sposobu, który sprawi, że starsza osoba będzie regularnie się przebierała. Senior może odmówić zmiany ubrania, nawet jeśli było ono noszone bez przerwy przez tydzień, jest wyraźnie zabrudzone i czuć od niego nieprzyjemną woń. Może również nalegać na noszenie tego samego stroju w dzień i w nocy. Czasami starsze osoby wybierają zestaw, który kompletnie do siebie nie pasuje i wygląda dziwnie lub zakładają ubrania w niewłaściwy sposób. Zrozumienie, dlaczego seniorzy nie chcą się przebierać, pomoże w znalezieniu do nich odpowiedniego podejścia. Da również pewną perspektywę na sytuację i pomoże w uświadomieniu sobie, że starsza osoba nie robi tego celowo.

Przyczyną może być upośledzona pamięć lub osąd. Senior zapomina, że dawno nie zmieniał ubrania lub myśli, że ostatnio się przebrał. Traci umiejętność śledzenia czasu. Zapomina, że ubrania są brudne po ich zdjęciu. Nie dokonuje już dobrych wyborów. Czasami starsza osobę pociesza znajomość lub rutyna noszenia tych samych ubrań. Ma ona wtedy poczucie bezpieczeństwa.

Senior może czuć się przytłoczony wyborami i czynnościami niezbędnymi do przebierania się. Ruchy fizyczne, które musi wykonać przy tej czynności mogą sprawiać mu trudność. Bóle ciała czy zmęczenie często przyczyniają się do tego, że zmiana stroju i/lub upranie go, jest dla seniora zbyt trudne. Niekiedy starsza osoba unika ubrań o rozpraszających wzorach i kolorach, trudnych do zapięcia oraz niewygodnie dopasowanych.

Kolejną przyczynę mogą stanowić osłabione zmysły, które powodują, że senior może nie czuć zapachu swojego ubrania lub nie zauważa, że jest ono zabrudzone.

Żeby przekonać starszą osobę do przebrania się, należy unikać krytyki, jak np. „Mamo, przez cały tydzień nosiłaś te same ubrania i są one naprawdę brudne i śmierdzące!” Słysząc, że to osoby z demencją staną się jeszcze bardziej wrażliwe. Z powodu uszkodzeń, jakie demencja spowodowała w ich mózgu, będą wierzyć własnym myślom i pamięci, bez względu na to, jakie są fakty.

Jeżeli trudno jest namówić seniora do przebrania, można zaczekać, aż zaśnie, zabrać brudne ubrania z pokoju i zastąpić je świeżymi. O ile to możliwe, można kupić identyczne stroje zastępcze (w tym samym kolorze i stylu), aby móc je wymienić bez powiadomienia starszej osoby (jeśli to stanowi problem) i aby móc prać jeden zestaw, gdy drugi jest noszony. Jeśli senior śpi w tych samych ubraniach, które nosi w ciągu dnia, jedyną opcją może być ich cicha zamiana na świeże podczas kąpieli.

Dobrym sposobem jest również pozostawienie mniejszej ilości ubrań w szafie, najlepiej tylko tych, które do siebie pasują. Niech to będą stroje w ulubionych jednolitych kolorach zamiast te o potencjalnie rozpraszających lub mylących wzorach. Ubrania w szafie powinny być dostosowane do konkretnej pory roku oraz łatwe do zakładania i zdejmowania. Przygotowując seniorowi zestaw do założenia, należy układać go zawsze w tej samej kolejności. Starszym osobom należy dać dużo czasu na ubieranie się, aby nie czuły się pospieszane lub zdenerwowane.

Jeśli senior sam wybiera sobie strój do ubrania, zastanówmy się, czy niepokoi nas jego wybór odzieży, ponieważ nam się nie podoba, czy rzeczywiście występuje zabrudzenie lub nieprzyjemny zapach, który jest przyczyną problemu. Odpuśćmy, jeśli coś do siebie nie pasuje, ale jest czyste i odpowiednie do pogody, a starsza osoba dobrze się w tym czuje. Priorytetem jest, aby ubranie było czyste i wygodne, a senior szczęśliwy. Zadajmy sobie pytanie, czy bardziej zależy nam na przestrzeganiu aktualnych społecznych norm dotyczących codziennego przebierania się, czy na tym, co jest potrzebne do utrzymania zdrowia.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

8 odpowiedzi na artykuł "Gdy senior cierpiący na demencję nie chce się przebrać"

X
A w sumie nieważne
ODPOWIEDZ
Lulek
Ale co masz na myśłi?
ODPOWIEDZ
Magda
Od kiedy możemy działać tak jak teraz w Uni
ODPOWIEDZ
Nastia
Chciałbym mieć tę całą wiedzę w jednym paluszku, to jest jednak całkiem obszerne...
ODPOWIEDZ
Michał L.
Tu są mega fajne treści, ktos się napocił, żeby to napisać, długo to już funkcjonuje, super sprawa!
ODPOWIEDZ
Mariola P.
Taka praca za granicą super, ale jak tego szukać, to jest trudny kawałek chleba, masa dzienych pośredników, nie wiadomo komu ufać...
ODPOWIEDZ
Krystyna
Też jestem pielęgniarkę ale w Polsce to tak sobie, zastawiam się czy nie podciągnąć się z niemieckiego i nie pojechać do N alb S.
ODPOWIEDZ
Monika K.
Szukam jakiegoś zajęcia w tej branży jetem po pielęgniarstwie, kojarzycie jakieś opcje?
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies