Higiena osób starszych podczas opieki domowej

Utrzymanie właściwej higieny osobistej jest ważne, gdy osoba się starzeje. Nieodpowiednia higiena może skutkować nieprzyjemnymi infekcjami i dolegliwościami skórnymi, więc aby tego uniknąć spróbujmy taktownie zachęcić seniora do przyjęcia pomocy. Chętniej zgodzi się na oferowane wsparcie, jeśli zda sobie sprawę, że pozwoli mu ono na utrzymanie niezależnego życia.

Jeśli decydujemy się na opiekę nad seniorem w domu, będzie on czuł się komfortowo, ponieważ nas zna. Nie poczuje się onieśmielony, jak gdyby nieznajomy próbował mu pomóc w jego osobistej higienie. Czasami osoby starsze, zwłaszcza te z demencją, potrzebują podpowiedzi, np. jak umyć ręce po skorzystaniu z toalety.

Codzienna rutyna powinna obejmować umycie twarzy i okolic narządów płciowych, przy czym kąpiel lub prysznic należy brać co najmniej dwa razy w tygodniu. Zęby należy myć rano i wieczorem.

W przypadku opieki w domu, dobrym pomysłem jest opracowanie razem ze starszą osobą planu, który będzie uwzględniał jej potrzeby.

Seniorowi może być trudno zaakceptować to, że ktoś musi pomagać mu w czynnościach, które zawsze były bardzo prywatne. Na początku może odczuwać zakłopotanie, ale z czasem prawdopodobnie pogodzi się z tym, że opiekun pomaga mu się umyć i wykąpać.

Aby zachęcić starszą osobę do kąpieli, zaproponujmy jej skorzystanie z ulubionych produktów, np. ulubionego żelu pod prysznic. Włączenie ulubionej muzyki sprawi, że kąpiel będzie relaksującą czynnością.

W opiece nad osobami starszymi, a w szczególności w przypadku osób z demencją, niezbędne jest wyjaśnienie im, co się dzieje, co będziemy po kolei robić, ponieważ pomagamy w czynnościach higienicznych. Czasami może to wydawać się naruszeniem prywatności danej osoby, więc musimy być delikatni i wrażliwi na to, jak senior się czuje.

Przy każdej całodobowej opiece w domu ważne jest, aby zapytać starszą osobę, jakie ma oczekiwania dotyczące naszej pomocy. Jeśli jest ona w stanie samodzielnie wykonywać pewne czynności, nie powinniśmy jej wyręczać.

Pomagając starszej osobie w kąpieli, używajmy ręcznika, aby ją zasłonić. Tylko ta część ciała, która jest aktualnie myta, powinna być odsłonięta. To samo dotyczy kąpieli w łóżku.

Oprócz mycia i płukania skóry ważne jest, aby była odpowiednio wysuszona, ponieważ w przeciwnym razie mogą pojawić się podrażnienia. Zwracajmy szczególną uwagę na fałdy skóry i obszary, takie jak za uszami i pod biustem.

Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej lub problemach z równowagą mogą nie czuć się bezpiecznie w łazience. Przed rozpoczęciem kąpieli, należy upewnić się, że podłoga nie jest mokra i śliska, a w łazience jest ciepło. Temperatura wody powinna być przyjemna, ale nie za wysoka, ponieważ niektórzy starsi ludzie mają ograniczone czucie i mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. Jeśli osoba, którą się opiekujemy, może zostać sama w łazience, upewnijmy się, że w razie nagłej potrzeby będziemy mogli łatwo uzyskać do niej dostęp.

Ważne jest również nasze bezpieczeństwo. Jeśli senior potrzebuje pomocy przy wchodzeniu i wychodzeniu z wanny lub prysznica, uważajmy, aby ta czynność przebiegała bezpiecznie.

Jeśli starsza osoba ma problemy z kontrolowaniem funkcji pęcherza lub jelit, istnieje ryzyko rozwoju infekcji lub problemów skórnych. W związku z tym ważne jest, aby upewnić się, że ma odpowiednie środki wspomagające trzymanie moczu i że są one regularnie wymieniane.

Jeśli starszą osobę pozostawi się na mokrej poduszce lub w mokrej bieliźnie, szybko rozwinąć się mogą zmiany na skórze. Czasami ograniczona mobilność może przyczynić się do „wypadków”, co może wywoływać u niej poczucie wstydu. Warto zapytać lekarza rodzinnego, jak radzić sobie z tymi problemami w konkretnej sytuacji.

Osoby z demencją często mogą być zdezorientowane lub rozgniewane. Mogą odmówić przyjęcia pomocy w higienie osobistej lub uznać kąpiel za nieprzyjemną. Czasami przy opiece nad nimi najlepszą strategią jest zaakceptowanie faktu, że nie chcą się kąpać i podjęcie ponownej próby, gdy ich nastrój będzie wydawał się bardziej ustabilizowany.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

5 odpowiedzi na artykuł "Higiena osób starszych podczas opieki domowej"

Julka
Może to jest pomysł dla organizotorów portalu żeby zrobić i rozwijać taką bazę tylko jak na tym zarbić, komu się chce takie coś robić
ODPOWIEDZ
Jola
No tak ale u mnie coś słabo z tym, właśnie googlowałam ale nic nie moge znaleźć
ODPOWIEDZ
Krystian
Chyba wszedzie są googlowalaś?
ODPOWIEDZ
Jola
jestem pewny, że to fajnie się rozwinie tu jest ogrom wiedzy, bardzo się to przydaje na codzień, a kojarzycie może jakieś szpitale dla osób starszych domyopieki w sensie w szczecienie>>?
ODPOWIEDZ
Anastia
A do kiedy to działa, ja mam takie problemy z ziadkami bo już są starzy, często tu zaglądam mega to wygląda, dzięki że działacie z tym
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2024 | Polityka prywatności | Cookies