Jak chronić skórę seniora

Skóra zmienia się wraz z wiekiem. Staje się cieńsza, traci tłuszcz i nie wygląda już tak gładko jak kiedyś. Żyły i kości są bardziej widoczne. Zadrapania, skaleczenia lub uderzenia mogą utrzymywać się dłużej. Lata opalania lub przebywania na słońcu przez długi czas mogą przyczyniać się do powstawania zmarszczek, suchości, plam starczych, a nawet raka. Są jednak rzeczy, które można zrobić, aby chronić skórę i poprawić jej wygląd.

Sucha skóra i swędzenie

Wiele starszych osób ma suche plamy na skórze, często na podudziach, łokciach i przedramionach. Są one szorstkie i łuszczą się. Jest wiele możliwych przyczyn suchości skóry, takich jak:
- Wypijanie zbyt małej ilości płynów
- Spędzanie zbyt dużo czasu na słońcu lub opalaniu
- Przebywanie w pomieszczeniu, w którym powietrze jest bardzo suche
- Palenie
- Stres
- Osłabione działanie gruczołów potowych i łojowych, co jest powszechne wraz z wiekiem.
- Problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca lub choroba nerek
- Używanie zbyt dużej ilości mydła, antyperspirantów lub perfum oraz gorące kąpiele
- Niektóre leki mogą powodować swędzenie skóry. Ponieważ starsi ludzie mają cieńszą skórę,drapanie może powodować krwawienie, które może prowadzić do infekcji. Jeśli skóra seniora jest bardzo sucha i swędząca, należy porozmawiać o tym z lekarzem.

Oto kilka sposobów na poprawienie kondycji skóry suchej i swędzącej dla starszych osób:

- Codziennie używajmy środków nawilżających, takich jak balsamy, kremy lub maści.
- Używajmy łagodniejszego mydła. Ciepła woda wysusza skórę w mniejszym stopniu niż gorąca woda.
- Nie dodawajmy olejku do kąpieli do wody. Może to sprawić, że wanna będzie zbyt śliska.
- Spróbujmy użyć nawilżacza, urządzenia, które nawilża pomieszczenie.

Siniaki

Starsi ludzie są bardziej podatni na siniaki niż młodsi. Gojenie siniaków może u nich potrwać dłużej. Niektóre leki lub choroby mogą również przyczyniać się do powstawania siniaków. Jeśli zauważymy siniaki u starszej osoby, zwłaszcza na częściach ciała, które są zwykle zasłonięte ubraniem,porozmawiajmy o tym z lekarzem.

Zmarszczki

Z czasem skóra zaczyna się marszczyć. Światło ultrafioletowe ze słońca może zmniejszać elastyczność skóry. Niektóre nawyki, takie jak palenie papierosów, również mogą powodować zmarszczki na skórze. Istnieje wiele metod usuwania zmarszczek. Niektóre z nich mogą być bolesne lub nawet niebezpieczne, a wiele z nich musi wykonać lekarz. Jeśli starsza osoba martwi się zmarszczkami, możemy porozmawiać o tym z dermatologiem lub po prostu z lekarzem rodzinnym.

Plamy starcze i tagi skórne

Plamy starcze, kiedyś nazywane „plamami wątrobowymi”, są płaskimi, brązowymi plamami, często spowodowanymi latami spędzonymi na słońcu. Są większe niż piegi i często pojawiają się na obszarach takich jak twarz, dłonie, ramiona, plecy i stopy. Używanie kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania, który pomaga chronić skórę przed dwoma rodzajami promieni słonecznych (UVA i UVB), może zapobiec większej liczbie plam starczych.

Tagi skórne to małe, zwykle cieliste narośla na skórze. Stają się powszechne, gdy ludzie się starzeją, zwłaszcza u kobiet. Najczęściej znajdują się na powiekach, szyi i fałdach ciała, takich jak pacha, klatka piersiowa i pachwiny.

Plamy starcze i tagi skórne są nieszkodliwe, chociaż czasami tagi skórne mogą ulec podrażnieniu. Jeśli przeszkadzają one starszej osobie, możemy porozmawiać z lekarzem o ich usunięciu.

Nowotwór skóry

Główną przyczyną raka skóry jest słońce. Korzystanie z lamp słonecznych i kabin do opalania może również powodować raka skóry. Każdy, o dowolnej karnacji, może na niego zachorować. Najbardziej zagrożone są osoby o jasnej karnacji ze skłonnością do piegów. Raka skóry można wyleczyć, jeśli zostanie wykryty, zanim rozprzestrzeni się na inne części ciała.

Istnieją trzy rodzaje nowotworów skóry. Dwa typy, rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy, rosną powoli i rzadko rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Tego typu nowotwory zwykle występują na częściach skóry najczęściej wystawionych na działanie słońca, takich jak głowa, twarz, szyja, dłonie i ramiona, ale mogą pojawić się także w innym, dowolnym miejscu na ciele. Trzecim i najgroźniejszym typem raka skóry jest czerniak. Jest rzadszy niż inne typy, ale może rozprzestrzenić się na inne narządy i prowadzić do śmierci. Raz w miesiącu sprawdzajmy skórę seniora pod kątem objawów, które mogą świadczyć o raku. Rak skóry rzadko jest bolesny. Poszukajmy zmian, takich jak nowy wzrost lub krwawiący pieprzyk.

Jak utrzymać zdrową skórę?

Trochę słońca nie zaszkodzi starszej osobie, ale aby zachować zdrową skórę, należy: - Ograniczyć czas spędzany na słońcu. Wychodzenie na zewnątrz w ciągu dnia jest w porządku, ale starajmy się unikać przebywania na słońcu w godzinach szczytu, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Na przykład latem starajmy się trzymać seniora z dala od słońca między 10:00 a 16:00. Nie dajmy się zwieść pochmurnemu niebu. Promienie słoneczne mogą przenikać przez chmury. Starsza osoba może również ulec oparzeniu słonecznemu, jeśli przebywa w wodzie, np. w basenie, jeziorze lub w morzu. - Używać kremu przeciwsłonecznego. Szukajmy kremu z filtrem SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej) 15 lub wyższym. Najlepiej wybrać filtry przeciwsłoneczne z „szerokim spektrum” na etykiecie. Krem przeciwsłoneczny nakładamy na 15 do 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Tę czynność powtarzajmy co najmniej co 2 godziny. Jeśli starsza osoba pływa, poci się lub wyciera skórę ręcznikiem,musi częściej nakładać krem przeciwsłoneczny.
- Nosić odzież ochronną. Kapelusz z szerokim rondem może ocieniać szyję, uszy, oczy i głowę. Szukajmy okularów przeciwsłonecznych, które blokują od 99 do 100 procent promieni słonecznych. Jeśli senior musi być na słońcu, powinien nosić luźne, lekkie koszule z długimi rękawami i długie spodnie lub spódnice.
- Unikać opalania. Starsza osoba nie powinna używać lamp słonecznych ani korzystać z łóżek opalających.

Skóra może się zmieniać z wiekiem,ale pamiętajmy, że możemy o nią zadbać i ochronić ją przed szkodliwymi czynnikami. Często sprawdzajmy skórę seniora. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące zmiany, skontaktujmy się z lekarzem.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Jak chronić skórę seniora"

Ludomir Wolanowski
Ale głupoty piszecie
ODPOWIEDZ
Kalina Sobek
Jakie głupoty? bardzo fajny artykuł
Aniela Gawrońska
Skóra osób starszych jest bardzo wrażliwa.
ODPOWIEDZ
Grzegorz Bańkowski
Super, napisane
ODPOWIEDZ
Serwacy Pasek
Zmarszczki to najgorsze co może się przydarzyć
ODPOWIEDZ
Paulina Gołąbek
Nie mamy na to żadnego wpływu

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2024 | Polityka prywatności | Cookies