Jak często seniorzy powinni się kąpać

Częstym problemem, z jakim spotykają się opiekunowie osób starszych, jest nakłonienie seniora do kąpieli. Niekiedy stanowi to wyzwanie dla wielu opiekunów. Największym zmartwieniem jest to, że brak kąpieli spowoduje infekcje skóry lub dróg moczowych. Seniorzy mogą również odczuwać swędzenie, a osoby z otoczenia mogą czuć od nich nieprzyjemny zapach.

Jak często seniorzy powinni się kąpać, aby zapobiegać problemom zdrowotnym? Starsze osoby nie muszą kąpać się codziennie, chociaż dobrze jest, kiedy są przyzwyczajone do codziennego brania prysznica. Nie jest to ścisły wymóg w dbałości o dobre zdrowie, ale zachowana jest wtedy rutyna, której seniorzy potrzebują. Kąpiel co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu pomaga większości z nich uniknąć uszkodzeń skóry i infekcji. Używanie ciepłych myjek do wycierania pod pachami, pachwinami, genitaliami, stopami i fałdami skóry również pomaga zminimalizować zapach ciała między pełnymi kąpielami. Niektórzy opiekunowie osób z demencją twierdzą, że lepiej codziennie kąpać starsze osoby. Kiedy kąpiel stanie się częścią codziennej rutyny, jest znacznie mniej prawdopodobne, że senior będzie się opierać. Oczywiście przy wyborze harmonogramu kąpieli należy wziąć pod uwagę specyficzne warunki zdrowotne starszej osoby. Niektórzy ludzie mogą potrzebować kąpać się częściej niż inni z powodów medycznych.

Prysznic lub kąpiel w wannie to najłatwiejsze i najdokładniejsze sposoby oczyszczenia ciała. Jeśli starsza osoba absolutnie odmawia lub ma ograniczoną mobilność, kąpiel gąbkowa będzie równie dobra. Jak taką kąpiel przygotować? Należy zebrać wszystkie przedmioty niezbędne do mycia i upewnić się, że senior jest zakryty i jest mu ciepło. Zacznijmy od twarzy/głowy, przesuwajmy się w dół ciała, zachowując intymne części na koniec, ponieważ są najbrudniejsze. Aby zapewnić ciepło i prywatność, odkrywajmy tylko tę część ciała, która jest aktualnie myta. Przecierajmy jeden obszar na raz i zmieniajmy myjki między sekcjami, aby nie przenosić zarazków. W razie potrzeby, dobrze sprawdzają się również bezwodne środki czyszczące, takie jak chusteczki nawilżane i szampony bez spłukiwania. Jeśli pozostawiają one niewielki osad, możemy go wytrzeć czystą, wilgotną ściereczką.

Aby uzyskać dodatkowy komfort, sprawmy, aby w pokoju było ciepło. Włączmy przyjemną, kojącą muzykę. Możemy lekko przyciemnić światło. Jeśli używamy chusteczek do nawilżanych, możemy je wstawić je na 10 sekund do kuchenki mikrofalowej. Masujmy plecy lub ręce i nogi starszej osoby nazywając to „czasem spa” zamiast czasem kąpieli.

Dokładne czyszczenie okolicy krocza po skorzystaniu z toalety pomaga zapobiegać infekcjom dróg moczowych. Nauczmy seniora nawyku używania wilgotnych chusteczek lub papieru nawilżanego zwłaszcza po wypróżnieniach. Jest to bardziej skuteczne w czyszczeniu niż zwykły papier toaletowy. Dodanie bidetu do toalety to kolejna opcja utrzymania intymnych części ciała w czystości. Jeżeli opiekujemy się starszą kobietą, upewnijmy się, że zawsze podciera się od przodu do tyłu. To zapobiega przedostawaniu się bakterii do cewki moczowej i powodowaniu infekcji. Jeśli starsza osoba nosi majtki i cierpi na nietrzymanie moczu, powinniśmy je sprawdzać co dwie godziny i regularnie je zmieniać, aby nigdy nie nosiła zbyt długo w brudnych majtek. Podczas każdej zmiany należy dokładnie oczyścić okolice intymne wilgotną chusteczką, pamiętając o wycieraniu kobiet od przodu do tyłu.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Jak często seniorzy powinni się kąpać"

Kacper Moskal
Google trochę inaczej to opisuje jak wy.
ODPOWIEDZ
Grodzisław Starzyński
Tego szukałem./
ODPOWIEDZ
Wiktoria Hodor
Alee super wpis
ODPOWIEDZ
Grażyna Gabryś
Higiena u seniorów to problem...
ODPOWIEDZ
Grzegorz Zajączkowski
Nie chcą się myć?
Grażyna Gabryś
Tak i są uparci strasznie.

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2024 | Polityka prywatności | Cookies