Jak dbać o higienę jamy ustnej osób starszych

Kiedy jesteśmy młodzi, wyrabiamy sobie zdrowe nawyki codziennego szczotkowania i nitkowania, aby uniknąć próchnicy i zachować białe i zdrowe zęby. Z wiekiem dbanie o zęby pozostaje istotną częścią naszej codziennej rutyny zdrowia i higieny. Seniorzy powinni zwracać szczególną uwagę na zdrowie jamy ustnej. Opieka stomatologiczna osób starszych jest ważna dla utrzymania ogólnej jakości życia seniorów, ponieważ są oni podatni na choroby jamy ustnej, w tym próchnicę zębów i choroby dziąseł.

Jeśli higiena jamy ustnej u seniora została zaniedbana, utrzymanie zębów w zdrowiu może stać się bardziej skomplikowane i wymagać większej uwagi oraz nadzoru. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad pielęgnacji zębów i jamy ustnej u osób starszych, ponieważ pozwala to na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych.

Regularne wizyty u dentysty mają kluczowe znaczenie dla zdrowia zębów seniorów. Rzadkie wizyty lub ich brak mogą dać czas na pogłębienie się problemów i ich nasilenie. Seniorzy powinni umawiać się na czyszczenie zębów co najmniej dwa razy w roku lub zgodnie z zaleceniami dentysty.

Utrzymywanie regularnego harmonogramu wizyt u stomatologa jest jedną z najważniejszych rzeczy, które można zrobić dla zdrowia jamy ustnej. Dentysta może zalecić rodzaj opieki, jaki jest potrzebny dla zębów seniora i zwracać uwagę na wszelkie schorzenia, które można zdiagnozować wcześniej, zanim staną się poważnym problemem zdrowotnym.

Często słyszymy, jak lekarze i dentyści zalecają wszystkim mycie zębów dwa razy dziennie, raz rano i raz przed snem. Niektórzy mogą również zalecić pacjentom mycie zębów między posiłkami. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie powinno być ugruntowaną rutyną dla wielu seniorów.

Często dentyści polecają elektryczne szczoteczki do zębów, aby poprawić techniki szczotkowania. Niezależnie od tego, czy wybierzemy elektryczną szczoteczkę, czy nie, pamiętajmy, aby wymieniać ją co najmniej co trzy miesiące. Większość dentystów zaleca seniorom używanie miękkiej szczoteczki do zębów, ale osobom z pewnymi schorzeniami dziąseł dentysta może zalecić szczoteczkę z twardym włosiem. Należy stosować pastę zalecaną przez stomatologa i zawierającą fluor oraz pamiętać, aby za każdym razem szczotkować zęby przez pełne dwie minuty.

Nici dentystyczne są bardzo ważne w higienie jamy ustnej, jednak wiele osób nie stosuje codziennego nitkowania. Dzięki codziennemu czyszczeniu nicią dentystyczną seniorzy mogą poprawić stan zdrowia zębów, zmniejszyć ryzyko próchnicy i chorób dziąseł. Nici dentystyczne to szybki i łatwy sposób na pielęgnację zębów, a korzyści znacznie przewyższają wszelkie dostrzegane niedogodności.

Jeśli starsza osoba ma w ustach mostki lub inny sprzęt, nitkowanie zębów może być nieco trudniejsze. Warto porozmawiać z higienistką stomatologiczną, w jaki sposób nitkować zęby pod drutami.

Stosowanie antyseptycznego lub antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej raz lub dwa razy dziennie to doskonały sposób na uzupełnienie rutyny szczotkowania i nitkowania zębów. Zaleca się nitkowanie, szczotkowanie, a następnie płukanie płynem do płukania ust. Bezalkoholowy płyn do płukania jamy ustnej jest dostępny w każdej aptece i jest mniej agresywny pod względem smaku, ale jest równie skuteczny dla zdrowia jamy ustnej.

Wapń jest ważnym elementem zdrowia zębów seniorów. Wiele osób nie utrzymuje wystarczającej ilości wapnia w diecie. Szczególnie seniorzy muszą zwiększyć spożycie wapnia, aby zachować jak najlepszy stan zdrowia jamy ustnej. Są oni bardziej podatni na osteoporozę niż inne grupy wiekowe. Osteoporoza może rozkładać kości wokół zębów i stać się poważnym problemem zdrowotnym. Zwiększenie spożycia wapnia może zwalczyć osteoporozę i sprawić, że zęby będą mocniejsze i zdrowsze.

Bardzo często opieka stomatologiczna osób starszych obejmuje stosowanie protez. Dentysta może udzielić bardzo szczegółowych instrukcji, jak właściwie dbać o protezy. Ważne jest, aby stosować się do tych rad. Jeśli proteza powoduje ból, dyskomfort lub inne problemy należy udać się do dentysty, aby mógł zbadać problem. Zaleca się również, aby seniorzy korzystający z protez regularnie korzystali z wizyt u stomatologa, przynajmniej raz w roku.

Tytoń może powodować poważne problemy dla ogólnego stanu zdrowia oraz zdrowia jamy ustnej. Przebarwienia zębów są częstym skutkiem ubocznym używania tytoniu. Żucie tytoniu może powodować próchnicę zębów, a wszystkie formy tytoniu są związane z rakiem gardła i jamy ustnej, chorobami serca i innymi poważnymi i zagrażającymi życiu problemami. Jeśli starsza osoba używa tytoniu, dentysta może pomóc w opracowaniu planu rzucania palenia. Na rezygnację nigdy nie jest za późno!

Spożywanie słodkich pokarmów i picie słodkich napojów może prowadzić do próchnicy zębów oraz chorób dziąseł. Jeśli senior zje słodki deser lub wypije słodką herbatę lub napój gazowany jako okazjonalny przysmak, powinien umyć zęby.

Wiele leków może powodować suchość w ustach, co może prowadzić do erozji szkliwa. Aby uniknąć suchości w ustach, można poprosić lekarza o zmianę leków lub zwiększyć spożycie wody. Codzienne picie dużej ilości wody jest niezbędne dla wszystkich obszarów zdrowia seniora. Dokładna ilość potrzebnej wody różni się w zależności od czynników, takich jak masa ciała, wydajność energetyczna i klimat, ale typowym zaleceniem jest wypijanie 2 litrów wody każdego dnia.

Wczesne wykrycie i leczenie problemów z zębami może znacznie pomóc w zapobieganiu dalszym komplikacjom dla zdrowia zębów, a także ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Jak dbać o higienę jamy ustnej osób starszych"

Hugo Sas
I do jakiego lekarza trzeba iść z tym?
ODPOWIEDZ
Arleta Budzyńska
Bardzo, bardzo dziękuje
ODPOWIEDZ
Bogumiła Brodzka
To jest bardzo częsty przypadek u osób starszych
ODPOWIEDZ
Polikarp Bartkowiak
Dzięki za cenne rady
ODPOWIEDZ
Malwina Dębowska
Z dystanem podchodzić trzeba do takich rad
Polikarp Bartkowiak
czemu?

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies