Jak dbać o skórę w starszym wieku

Skóra osób starszych może być sucha i podrażniona. Dzieje się tak z wielu powodów, między innymi dlatego, że ich skóra jest cieńsza i łatwiej traci wodę. Mogą temu sprzyjać różne leki oraz schorzenia.

Właściwa pielęgnacja skóry może poprawić samopoczucie i wygląd skóry. Wraz z wiekiem staje się ona bardziej sucha. Odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że senior poczuje się komfortowo.

Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą poradzić sobie z problemem suchej oraz swędzącej skóry:

- Używanie delikatnego, bezzapachowego, nawilżającego mydła w kostce lub żelu do mycia ciała. Pomoże to ukoić, a nie wysuszyć skórę. Składniki nawilżające, pomagają zmniejszyć suchość, obejmują glicerynę, kwas hialuronowy i lanolinę.
- Używanie ciepłej (nie gorącej) wody. Gorąca woda pozbawia skórę naturalnych olejków oraz sprzyja wysuszaniu skóry.
- Używanie miękkiej gąbki. Szczotka do kąpieli może podrażnić skórę.
- Krótkie kąpiele. Czas kąpieli między5 a 10 minut w zupełności wystarczy.
- Stosowanie kremów po kąpieli. Najlepszym wyborem będzie bezzapachowy krem nawilżający przeznaczony do suchej skóry. Nawilżenie pomaga złagodzić suchość i przywrócić barierę ochronną. W przypadku bardzo suchej skóry, dermatolodzy zalecają stosowanie maści zamiast kremu. Maść lepiej utrzymuje wodę w skórze niż krem.
- Używanie nawilżacza, gdy powietrze jest suche. Ogrzewanie i klimatyzacja mogą usuwać wilgoć z powietrza. Suche powietrze może powodować suchość i swędzenie skóry. Utrzymywanie wilgotności w pomieszczeniu między 45% a 60% zmniejszy te dolegliwości.
- Używanie rękawiczek podczas prac domowych i ogrodniczych. Praca w domu i ogrodzie może narazić skórę na działanie żrących chemikaliów, światła słonecznego i innych czynników, które mogą podrażniać i wysuszać skórę. Używanie rękawiczek zmniejsza również ryzyko zranienia skóry.
- Ochrona skóry przed słońcem zwłaszcza, jeśli obserwujemy u siebie większą ilość zmarszczek, plam starczych, siniaków i plam przebarwionej skóry. Na tym etapie życia ochrona przeciwsłoneczna nadal oferuje wiele korzyści. Pomaga zapobiegać powstawaniu nowych plam starczych i plam na skórze. Może zredukować suchą i swędzącą skórę. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka skóry.

Jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?
- Przebywanie w cieniu, zwłaszcza między godziną 10:00 a 14:00.
- Noszenie odzieży, która chroni skórę przed słońcem, np. lekkiej koszuli z długimi rękawami, spodni, kapelusza z szerokim rondem i okularów przeciwsłonecznych z ochroną UV. Aby zapewnić skuteczniejszą ochronę, wybierajmy odzież z numerem współczynnika ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF) na etykiecie.
- Stosowanie wodoodpornych filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania z SPF 30 lub wyższym. Stosuje się je na te obszary skóry, które są wystawione na słońce.
- Aby pomóc leczyć suchą, swędzącą skórę i zapobiegać jej nawrotom, należy zaprzestać używania perfum, wody kolońskiej i zapachowych produktów do pielęgnacji skóry. Produkty bezzapachowe mają na opakowaniu napis „bezzapachowy”.
- Badanie pod kątem oznak raka skóry. Około 50 roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na raka skóry i mogą pojawić się przedrakowe narośla. W miarę upływu lat ryzyko to wzrasta. Jeśli zauważymy miejsce na ciele, które różni się od innych, zmiany, swędzenie lub krwawienie, powinniśmy skonsultować się z dermatologiem.

Leki, operacje i problemy zdrowotne mogą negatywnie wpływać na skórę. Dermatolog może stworzyć plan leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz pomóc w bezpiecznym leczeniu zmian skórnych, takich jak plamy starcze i zmarszczki.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

7 odpowiedzi na artykuł "Jak dbać o skórę w starszym wieku"

Łucja Milko
Jakie mydło polecacie?
ODPOWIEDZ
Jadwiga Wojcińska
Moja babcia korzysta z tych porad są super.
ODPOWIEDZ
Halina Wilusz
Są lepsze artykuły.
ODPOWIEDZ
Tytus Kisielewski
Tak to jest ze starszymi trzeba o nich bardziej dbać.
ODPOWIEDZ
Żaneta Domina
Rzetelnie i fajnie opisane
ODPOWIEDZ
Patryk Karcz
Czy mi się zdaję, ale to już było?
ODPOWIEDZ
Teodora Piłat
Zdaje ci się

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies