Najważniejsze witaminy dla osoby starszej

Wraz z wiekiem zarówno stan zdrowia jak i ogólna kondycja ulega pogorszeniu. Osoby starsze muszą poświęcać szczególną uwagę temu, aby zapewnić sobie niezbędne witaminy dzięki którym będą mogły jak najdłużej cieszyć się nienaganną sprawnością. Zalecane jest spożywanie zdrowych posiłków, bogatych w witamy i minerały. Zdrowe odżywanie jednak nie zawsze jest wystarczające. Przez takie dolegliwości jak brak apetytu czy spowolniony metabolizm osoba starsza mimo pełnowartościowej diety często nie jest w stanie zapewnić sobie wszystkich składników, które są potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu. W tym celu zaleca się stosowanie odpowiednio dobranych preparatów oraz suplementów diety, które pomogą uzupełnić wszelkie braki.

Witaminy szczególnie polecane do przyjmowania przez seniorów to witamina B12, witamina C, witamina D, witamina E, witamina A oraz witamina B1.

Suplementacja witaminy B12 pomaga na obniżyć ryzyko pojawienia się problemów z pamięcią a także jest przydatna wtedy, gdy osoba starsza nadmiernie się męczy. Skutkiem jej niedoboru jest występowanie niedokrwistości.

Aby zadbać o odporność na wszelkiego rodzaju choroby a jednocześnie spowolnić procesy starzenia organizmu należy zasięgnąć po witaminę C. Niedobór witaminy C jest bardzo groźny i może skutkować między innymi cukrzycą, chorobami serca, nowotworami oraz zwyrodnieniem plamki żółtej.

Kolejną niezbędną witaminą jest witamina D. Odpowiada ona za zmniejszanie ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego a także zapobiega rozwojowi próchnicy oraz osteoporozy. Witamina D powinna być suplementowana szczególnie przez te osoby starsze, które nie spędzają wystarczająco dużo czasu na słońcu.

Witamina młodości, czyli witamina E, chroni przed udarem mózgu, zakrzepicą, hamuje rozwój miażdżycy, przeciwdziała osteoporozie, zmniejsza ryzyko zawału serca oraz pomaga utrzymać dobry wzrok. Oprócz tego ma zbawienny wpływ na włosy i paznokcie, pozytywnie wpływając na ich wygląd.

Podobne działanie ma witamina A, które również zapobiega wysuszeniu skóry, wypadaniu włosów czy łamliwości paznokci. Jej niedobór skutkuje często obniżonym samopoczuciem, pogorszoną kondycją paznokci, skóry i włosów oraz pogorszonym wzrokiem.

Witamina B1 ma działanie przeciwbólowe oraz wspomaga gojenie się ran. W przypadku jej niedoboru może wystąpić zaburzenie pracy układu nerwowego, niewydolność krążeniowa oraz różnego rodzaju dolegliwości gastryczne.

Inne składniki które warto suplementować to przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, kwas pantotenowy oraz fitoestrogeny.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 zapobiegają przemęczeniu, wspierają prawidłowy metabolizm białek, gojenie się ran oraz wpływają korzystnie na skórę i włosy.

Kwas pantotenowy wspiera działanie układu nerwowego, pokarmowego oraz krwionośnego. Jest także szczególnie ważnym składnikiem w kontekście metabolizmu tłuszczów, cukrów i białek a także syntezie hormonów.

Fitoestrogen ma działanie zapobiegawcze jeśli chodzi o miażdżycę i osteoporozę. W przypadku mężczyzn redukuje ryzyko wystąpienia przerostu prostaty natomiast u kobiet przyczynia się do złagodzenia objaw towarzyszących menopauzie.

Należy pamiętać, żeby przed stosowaniem leków bądź suplementów skonsultować się z lekarzem.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Najważniejsze witaminy dla osoby starszej"

Kamil Kosiorek
Za dużo tego wszystkiego nie da się tego przeczytać...
ODPOWIEDZ
Bogusława Pacocha
Witamina B1 tego mi brakowało
ODPOWIEDZ
Wiesław Pytlik
Świetnie! już wiem co i jak
ODPOWIEDZ
Mirosława Żychowska
Dziękuje za info.
ODPOWIEDZ
Joachim Waniczek
Nie dobre są witaminki.
ODPOWIEDZ
Bożena Obara
Witaminy mają pomóc, a nie smakować

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies