Podawanie osobom starszym leków w formie czopków

Jednym z dostępnych sposobów podawania leków osobom starszym, jest metoda doodbytnicza. Jest ona rzadziej polecana niż doustne podawanie leków, z kilku powodów. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że lek podany doodbytniczo działa zdecydowanie wolniej niż w przypadku metody doustnej. Spowodowane jest to spowolnionym wchłanianiem się leku. Za ten stan rzeczy odpowiada jego substancja, tzw. składnik czynny, który w większości przypadków dostosowywany jest do podawania w sposób doustny. Jest to istotne z tego względu, że żołądek ma kwaśne środowisko (pH), natomiast odbytnica zasadowe, i właśnie to pierwsze działa na korzyść przyspieszonego działania leku. Dla przykładu, przeciwgorączkowy paracetamol który jest podawany doodbytniczo uaktywnia się po około 6 godzinach, natomiast w przypadku podania doustnego już po godzinie.

Inną ważną kwestią w przypadku podawania leków osobom starszym, posługując się metodą doodbytniczą jest ryzyko usunięcia się czopka. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku gdy został on zbyt płytko zaaplikowany bądź w trakcie oddawania stolca. Czopek powinien być zakładany gdy mamy pewność, że osoba starsza przez przynajmniej godzinę będzie przebywać w pozycji leżącej. Wcześniej należy także skontrolować, czy senior nie odczuwa potrzeby oddania stolca. W ten sposób można uniknąć usunięcia się czopka z organizmu osoby starszej.

Podawanie leków osobie starszej drogą doodbytniczą posiada również swoje zalety. Przede wszystkim dzięki tej metodzie można uniknąć podawania leków doustnie, co w niektórych przypadkach może być bardzo niekomfortowe i trudne dla osoby starszej. Oprócz tego nie występuje także ryzyko wystąpienia wymiotów na skutek których lek zostałby usunięty z żołądka. W formie czopków można znaleźć wiele leków, na przykład leki na zaparcia, leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe czy leki przeciw wymiotom. Leki w formie czopków wymagają specjalnego przechowywania. Należy dopilnować, aby czopki znajdowały się w chłodnych warunkach. Najbardziej optymalną temperaturą będzie ok. 4-8 stopni C, dlatego też dogodnym miejscem przechowywania będzie lodówka.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Podawanie osobom starszym leków w formie czopków"

Honorata Czajkowska
Tego szukałam.
ODPOWIEDZ
Teresa Paszkowska
Teraz wiem co i jak dzięki!
ODPOWIEDZ
Dorota Mirowska
starość nie radość.
ODPOWIEDZ
Mikołaj Skowroński
Nie nawidze czopków!
ODPOWIEDZ
Kasandra Suchecka
Ja również. Coś okropnego
Wacław Sobotka
Przesadzacie tragedii nie ma. ;)

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies