Powody niechęci osób starszych do przyjmowania leków

Trudno szukać osoby starszej, która nie przyjmuje żadnego rodzaju leków. Niektórym wystarczą jedynie suplementy diety czy witaminy dzięki którym mogą utrzymać swoje zdrowie w dobrym stanie, a inni wymagają zażywania leków specjalistycznych, przepisanych od lekarza na przykład w przypadku występowania chorób, schorzeń lub aby złagodzić dokuczliwe objawy. Przyjmowanie leków nie zawsze jest jednak czymś łatwym. Nierzadko się zdarza, że senior odmawia ich zażywania, wprost protestując lub ukrywając fakt niestosowania się do zaleceń.

Gdy już wiemy że mamy do czynienia z seniorem który niechętnie przyjmuje leki lub całkiem się przed tym wzbrania, należy znaleźć przyczynę tego zachowania. Niestety, w przypadku każdej osoba może być ona inna. Dzięki odkryciu, co jest źródłem niechęci osoby starszej do przyjmowania leków można podjąć odpowiednie działania, które umożliwią podawanie leków w sposób bardziej skuteczny.

Jedną z przyczyn niechętnego przyjmowania leków przez seniora jest niedopuszczanie do świadomości tego, że jest się chorym. Osoby młode zazwyczaj przyjmują fakt że potrzebują leków w znacznie lepszy sposób niż osoby starsze. Przyjmowanie leków może być dla nich niejako potwierdzeniem, że z ich zdrowie rzeczywiście nie jest w najlepszym stanie, dlatego sprzeciwianie się temu jest niejako próbą udowodnienia samemu sobie że jest inaczej. Co więcej, jeśli nieprzyjmowanie leków nie daje natychmiastowych, jednoznacznych i niepożądanych skutków, mogą się w tym przekonaniu utwierdzać.

Osoby starsze często odmawiają przyjmowania leków ze względu na strach przed wystąpieniem ewentualnych skutków ubocznych. Mogą mieć obawy, że stan ich zdrowia ulegnie pogorszeniu i w konsekwencji będzie jeszcze gorszy niż przed zażywaniem leku.

Niechęć do przyjmowania leków może być także uwarunkowana zdrowiem jamy ustnej i układu pokarmowego. U osób starszych mogą występować problemy z przełykaniem, dlatego zażywanie leków w postaci tabletek może stanowić problem. Jeśli jest taka możliwość, w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana formy leku.

Nieprzyjmowanie leków może być działaniem niecelowym, niezamierzonym w przypadku, gdy senior cierpi na demencję. Występujące u niego problemy z pamięcią mogą sprawić, że nie będzie pamiętał o tym, jak często powinien brać leki, ani w jakim celu się je przyjmuje. W tej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarza.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Powody niechęci osób starszych do przyjmowania leków"

Pola Kuba
To wszystko?
ODPOWIEDZ
Konstanty Paśko
Skutki najgorsze są
ODPOWIEDZ
Regina Tkacz
Też się boje!
Ludwik Młodzik
Informacyjnie krótko i na temat
ODPOWIEDZ
Stanisław Niziołek
Trzeba ich jakoś zachęcić.
ODPOWIEDZ
Szczepan Kalmus
Masakra.

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies