Sposoby na podanie leków osobom starszym

Niechęć w przyjmowaniu leków przez seniorów może mieć różne przyczyny. Niektóre z nich mogą mieć podłoże psychiczne a inne zdrowotne, takie jak na przykład dysfagia, czyli zaburzenia połykania. Niezależnie jednak od podłoża problemu, w niektórych przypadkach przyjęcie odpowiednich leków jest absolutnie konieczne. Podawanie leków seniorom może być nie lada wyzwaniem, dlatego warto znać przynajmniej kilka sposób na przekonanie podopiecznego do ich zażywania.

Bywa, że najbardziej odstraszającą kwestią z perspektywy seniora nie jest sam fakt przyjmowania leków, lecz ich ilość. Widzi on wiele tabletek, każda z innym działaniem i na inną dolegliwość, co może prowadzić do niepokoju i zdenerwowania. Dobrym pomysłem może być upewnienie się, czy liczba przyjmowanych przez seniora leków nie może ulec redukcji. Nie należy robić tego samodzielnie, należy udać się do geriatry. Geriatra to specjalista zajmujący się dolegliwościami osób starszych, który weźmie pod uwagę całokształt leczenia seniora i wskaże, które z dotychczas przyjmowanych leków są niezbędne a które można odstawić.

Aby nieco ukoić nerwy seniora należy także zadbać o odpowiednie otoczenie i atmosferę podczas przyjmowania leków. Najlepszym pomysłem jest podawanie leków w cichym pomieszczeniu. Im mniej rozpraszających bodźców będzie docierać do seniora tym lepiej, dlatego warto też wyłączyć telewizor, radio oraz zamknąć i zasłonić okna. Należy także zadbać o swoje nastawienie - jeśli w momencie podawania leków będziemy niespokojni, zdenerwowani, senior może wyczuć negatywne emocje przez co sam może zacząć się niepokoić.

Problem może tkwić w formie leku. Jeśli zauważymy, że senior niechętnie przyjmuje leki w formie tabletki, warto poszukać alternatywy. Obecnie wiele leków dostępnych jest także w postaci syropów, tabletek musujących czy przezskórnych systemów terapeutycznych. Jeśli jedynym sposobem zażycia leku jest przyjęcie go w postaci tabletki, warto zastanowić się nad żelem ułatwiającym połykanie. Jest on bezpieczny i nie wchodzi w reakcje chemiczne z podawanymi lekami. Oprócz tego można także rozdrobnić tabletkę, jednakże należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w przypadku niektórych z nich, nie jest to zalecane. Przed rozkruszaniem tabletki najlepiej skonsultować się z lekarzem. Kapsułki i tabletki powlekane powinno się przyjmować w niezmienionej postaci.

Przyjmowanie leków może być znacznie łatwiejsze jeśli będzie się odbywało o regularnej porze. Najbardziej dogodną porą na podawanie leków w zdecydowanej większości przypadków jest poranek. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych chorujących na demencję - późnym popołudniem bądź wieczorem mogą się one stawać nerwowe a nawet agresywne. O ile nie ma konkretnych zaleceń od lekarza aby przyjmować dany lek bezpośrednio przed snem, najlepiej zająć się tą kwestią rano.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zachęcenie seniora do przyjmowania leków jest nagradzanie go. Jeśli posłusznie będzie stosował się do poleceń warto w zależności od preferencji seniora i jego zdrowia zabrać go na spacer lub chociaż dać coś słodkiego. Nawet najmniejszy pozytywny gest sprawi, że przyjmowanie leków będzie kojarzyło się osobie starszej bardziej pozytywnie.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Sposoby na podanie leków osobom starszym"

Klara Kalata
Leki strasznie psują zdrowie.
ODPOWIEDZ
Odeta Zabielska
Tak i nie, ale bez nich nie da się żyć.
Anita Krajewska
Cenne sposoby dzięki!
ODPOWIEDZ
Renata Stefanek
Za mało tych sposobów.. macie więcej?
ODPOWIEDZ
Joanna Bogdanowicz
No mogli by dodać, ale i tak super jest.
Aneta Kordes
Super spsoby
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies