Sześć mitów na temat aktywności i starzenia się

Rozpoczęcie aktywności fizycznej to jeden z najzdrowszych kroków, jakie można podjąć w starszym wieku. Ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Przed rozpoczęciem programu treningowego należy skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy nie ma przeciwwskazań do rodzaju wybranych ćwiczeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku istniejących wcześniej schorzeń. Warto także dowiedzieć się, czy są jakieś aktywności, których należy unikać.

Niestety często przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń powstrzymują seniorów przyjęte mity na temat aktywności fizycznej osób starszych:

Mit 1: „Nie ma sensu ćwiczyć. I tak się zestarzeję”.

Fakt: Regularna aktywność fizyczna pomaga wyglądać i czuć się młodziej oraz dłużej zachować niezależność. Obniża również ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, w tym choroby Alzheimera i demencji, chorób serca, cukrzycy, niektórych nowotworów, nadciśnienia i otyłości. Korzyści dla nastroju wynikające z ćwiczeń mogą być tak samo dobre w wieku 70 czy 80 lat, jak w wieku 20 czy 30 lat.

Mit 2: „Ćwiczenia fizyczne narażają mnie na ryzyko upadku”.

Fakt: Regularne ćwiczenia, poprzez budowanie siły i wytrzymałości, zapobiegają utracie masy kostnej i poprawiają równowagę, faktycznie zmniejszając ryzyko upadku.

Mit 3: „To zbyt frustrujące; nigdy nie będę takim sportowcem, jakim byłem kiedyś”.

Fakt: Zmiany w hormonach, metabolizmie, gęstości kości i masie mięśniowej oznaczają, że poziom siły i wydajności nieuchronnie spada wraz z wiekiem. Nie oznacza to jednak, że w starszym wieku nie można już czerpać satysfakcji z aktywności fizycznej ani poprawiać swojego zdrowia. Kluczem jest wyznaczenie sobie celów odpowiednich dla swojego wieku. Warto pamiętać, że siedzący tryb życia ma o wiele większy wpływ na sprawność fizyczną niż biologiczne starzenie się.

Mit 4: „Jestem za stary, żeby zacząć ćwiczyć”.

Fakt: Nigdy nie jesteś za stary, by zacząć się ruszać i poprawić swoje zdrowie! W rzeczywistości dorośli, którzy podejmują aktywność fizyczną w późniejszym okresie życia, często wykazują większą poprawę stanu fizycznego i psychicznego niż ich młodsi koledzy. Jeśli senior nigdy wcześniej nie ćwiczył lub minęło już trochę czasu, nie będzie obciążony tymi samymi urazami sportowymi, których doświadcza wiele osób regularnie ćwiczących w późniejszym wieku. Należy zacząć od łagodnych ćwiczeń stopniowo zwiększając poziom trudności i intensywności.

Mit 5: „Nie mogę ćwiczyć, bo jestem niepełnosprawny”. Fakt: Jeśli osoba jest przykuta do krzesła, to oczywiście stoi przed szczególnymi wyzwaniami. Jednakże, można podnosić lekkie ciężary, rozciągać się, uprawiać aerobik na krześle, jogę na krześle i tai chi na krześle, aby zwiększyć zakres ruchu, poprawić napięcie i elastyczność mięśni oraz polepszyć funkcjonowanie układu krążenia. Wiele basenów oferuje dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich i można również znaleźć programy ćwiczeń adaptacyjnych dla sportów na wózkach inwalidzkich, takich jak koszykówka.

Mit 6: „Jestem zbyt słaby lub mam zbyt wiele bólów i dolegliwości”.

Fakt: Ruch może pomóc w radzeniu sobie z bólem, poprawić siłę i pewność siebie. Wiele starszych osób odkrywa, że regularna aktywność nie tylko pomaga powstrzymać spadek siły i witalności, który pojawia się wraz z wiekiem, ale wręcz go poprawia. Najważniejsze jest, aby zacząć delikatnie.

Co zrobić, jeśli osoba starsza nie lubi ćwiczyć?

Jeśli osoba starsza boi się ćwiczyć, warto jej przypomnieć, że nie jest sama, a żeby pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie, nie musi ćwiczyć tak długo, aż się spoci i będzie ją bolał każdy mięsień. Warto zastanowić się, jakie czynności sprawiają jej przyjemność i jak może je włączyć do regularnych ćwiczeń, na przykład:
  1. Słuchać muzyki lub audiobooka podczas podnoszenia ciężarów.
  2. Podziwiać wystawy podczas spaceru po centrum handlowym.
  3. Rywalizować podczas gry w tenisa.
  4. Robić zdjęcia podczas wędrówek na łonie natury.
  5. Poznawać nowych ludzi na zajęciach jogi lub w centrum fitness.
  6. Oglądać ulubiony film lub program telewizyjny podczas spaceru na bieżni.
  7. Zamiast rozmawiać z przyjacielem przy kawie, porozmawiać z nim podczas spaceru, rozciągania lub treningu siłowego.
  8. Przejść się po polu golfowym zamiast korzystać z wózka.
  9. Spacerować lub bawić się z psem w aportowanie. Jeśli osoba nie ma psa, może zaproponować, że weźmie psa sąsiada na spacer lub zostanie wolontariuszem w schronisku dla zwierząt lub grupie ratowniczej.
  10. Bieganie, spacery lub jazda na rowerze, pomogą seniorowi w odstresowaniu się i poprawią jego samopoczucie.
Osoba starsza może również znaleźć kolegę do ćwiczeń, kogoś, kogo towarzystwo naprawdę lubi i spróbować aktywności, których nigdy wcześniej nie próbowała.Może znajdzie coś, co polubi. W najgorszym wypadku spędzi czas z dobrym przyjacielem.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Sześć mitów na temat aktywności i starzenia się"

Hugo Rosa
Dawno tak dobrego wpisu nie czytałem
ODPOWIEDZ
Tymon Krupka
Również
Linda Para
Extra, dzięki za ten art
ODPOWIEDZ
Kinga Waldera
Spacery z osobami starszymi ja to lubie, a wy?
ODPOWIEDZ
Leo Twardzik
Ja nie
Milena Mikulska
To fakt.
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2024 | Polityka prywatności | Cookies