Właściwe podawanie leków osobom starszym

Podawanie leków seniorowi jest zadaniem niezwykle ważnym ale także odpowiedzialnym. Należy brać pod uwagę nie tylko odpowiednie dawkowanie, ale także to, czy są one przyjmowane w zalecany sposób. Wszelkie niezbędne informacje powinny być zapewnione przez lekarza który przepisał dany lek.

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku przez osobę starszą, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy dany lek można popijać. Jeśli tak, to najbezpieczniejszym wyborem jest woda. Należy unikać popijania leków sokami czy mlekiem, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji chemicznych. Oczywistą kwestią jest zakaz łączenia leków z alkoholem. Aby uniknąć jakichkolwiek pomyłek w ich podawaniu, warto przygotować jasną i czytelną rozpiskę, w której będzie dokładnie określone, jaki lek należy podać seniorowi oraz jego dawkowanie. W przypadku występowania u seniora problemów z połykaniem może wystąpić konieczność rozdrobnienia lub rozpuszczenia tabletki. Jednakże zanim to wykonamy, należy sprawdzić na ulotce czy tego typu działanie nie zaburzy prawidłowego funkcjonowania leku. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie jego stosowania i załączona ulotka ich nie rozwiewa, należy skontaktować się z lekarzem. W żadnym wypadku nie należy samodzielnie zmieniać dawki czy sposobu stosowania danego leku, ponieważ może to nieść ze sobą niepożądane skutki uboczne. Wystąpienie jakichkolwiek zmian w wyglądzie lub konsystencji leku powinno skutkować zaprzestaniem jego podawania. Należy się pozbyć wszelkich leków, których data ważności została przekroczona.

Oczywiście należy także pamiętać o tak podstawowych informacjach jak sposób stosowania leku w określonej formie. Kapsułek nie należy otwierać, syropów nie można rozpuszczać, krople powinno się podawać albo w regularnej postaci bądź rozpuszczone a granulaty i proszki powinny zostać rozpuszczone w wodzie przed przyjęciem przez seniora.

W dawkowaniu leków pomocnym narzędziem mogą okazać się miarki, które pozwalają na precyzyjne odmierzenie właściwej dawki. Oprócz tego warto się zaopatrzyć także w dozownik leków.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Właściwe podawanie leków osobom starszym"

Wisława Balińska
O to chodziło w tym wpisie. ;)
ODPOWIEDZ
Anita Hurwicz
Dziekuje za art.
ODPOWIEDZ
Maria Kotla
Za krótko opisane
ODPOWIEDZ
Natalia Włodarczyk
Myślałam o tym samym.
Janina Terlecka
Zgadzam się z tym co jest opisane tam. :)
ODPOWIEDZ
Dominik Ślimak
Właściwe podanie leków to rzecz ważna!
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies