Wziewne podawanie leków osobom starszym

Podawanie leków osobom starszym wziewnie najczęściej odbywa się przy wykorzystaniu takich urządzeń jak na przykład dyski, turbuhalery i inhalatory. W przypadku niektórych inhalatorów występuje także dodatkowa tuba która jest przeznaczona do podawania leków. Innym rozwiązaniem w podawaniu leków wziewnie jest nebulizacja, czyli wykorzystywanie przeznaczonego do tego zabiegu urządzenia które następnie wyzwala drgania powietrza. W ten sposób lek ulega parowaniu, co umożliwia jego dostanie się z powietrza do dróg oddechowych.

Leki które można podawać wziewnie najczęściej mają związek z leczeniem schorzeń układu oddechowego. Zazwyczaj ułatwiają one oddychanie, rozkurczają oskrzela oraz przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku w drogach oddechowych. Wziewne podawanie leków osobom starszym jest szczególnie dobrą metodą jeśli mamy do czynienia z chorobami nowotworowymi które obejmują układ oddechowy, astmą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Niekiedy podanie leku osobie starszej metodą wziewną może sprawiać kłopoty. Najczęściej występującym błędem jest niemożność wykonania wdechu jednoczasowo lub zbyt słabe nabieranie wdechu. Jeśli osoba starsza ma problem z przyjęciem leku w ten sposób, wówczas lek zgromadzi się jedynie na języku, nie docierając dalej. Jak łatwo się domyślić, lek nie jest przyjmowany, więc leczenie ma zerową skuteczność. Dodatkowo osoba starsza może zauważyć nasilone objawy duszności, przez co kolejne próby przyjęcia leku w sposób wziewny mogą być jeszcze trudniejsze. Szczególnie dotyczy to osób które zmagają się z poważnymi chorobami układu oddechowego takimi jak np. nowotwór. Jeśli osoba starsza ma problemy z przyjęciem leków wziewnie, warto skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy leki nie mają swojego odpowiednika na przykład w postaci kropli, co ułatwi ich przyjmowanie. Jeśli proces nebulizacji przebiega pomyślnie i po pewnym czasie chory zaczyna kaszleć, należy natychmiast zatrzymać podawanie leku. Nebulizacja będzie mogła zostać wznowiona w momencie kiedy kaszel osoby starszej ustanie. Oprócz tego należy pamiętać o tym, że po podaniu leków za pomocą metody wziewnej należy umyć zęby lub choć przepłukać usta płynem. Higiena jamy ustnej ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie, ponieważ wszelkie zaniedbania mogą doprowadzić do pojawienia się grzybicy.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

14 odpowiedzi na artykuł "Wziewne podawanie leków osobom starszym"

Krakus
a może najlepiej po prostu mniej pracować? przebywać na łonie natury?
ODPOWIEDZ
Mareczek
totalnie nie kojarzę, jakaś nazwa?
ODPOWIEDZ
Justyna
właśnie niekoniecznie, nie miałeeś nigdy takiego antybiotyky z rurką dzie wciągało się do płuc coś takiego?
ODPOWIEDZ
Mareczek
no chyba inhalacje co nie?
ODPOWIEDZ
Justyna
A jak to działa z wziewnymi? bo nigdy czegoś takiego nie widziałam
ODPOWIEDZ
Mariola
No bo wiesz osoby mogą nie mieć siły na takie moce wdychanie, rozumiesz?
ODPOWIEDZ
Antek
A dlaczego miałoby nie być?
ODPOWIEDZ
Kubor
A są takie leki?
ODPOWIEDZ
Walerian Strojny
Troszczcie się o starszych
ODPOWIEDZ
Anna Mikulec
Dokładnie
Malina Kwiatek
Cenne info.
ODPOWIEDZ
Bogdan Pilarski
U mnie dziadek nie chciał brać.
ODPOWIEDZ
Julita Kuźnia
I jak z tym sobie poradziliście?
Sylwia Drzał
Straszne..
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2024 | Polityka prywatności | Cookies