Zabiegi rehabilitacyjne dla seniorów

Ogólna, regularna i ciągła rehabilitacja osób starszych obejmuje przede wszystkim kinezyterapię, a więc leczenie ruchem i wszelkie możliwe formy ćwiczeń ogólnousprawniających. Bardzo często niezbędna jest nauka chodu oraz przemieszczania się ze względu na zwiększone ryzyko upadków. Bardzo modne stało się wykorzystywanie chodu w postaci nordicwalking w grupach starszych pacjentów. Oprócz kinezyterapii wykorzystuje się także zabiegi fizykoterapeutyczne. Najczęściej w przebiegu choroby zwyrodnieniowej lub schorzeń reumatycznych dochodzi do zaostrzenia objawów stanu zapalnego i niezbędne jest zastosowanie dostępnych form fizykoterapii. Na każdym etapie procesu rehabilitacji osoby starszej należy pamiętać o chorobach współistniejących, które mogą stanowić przeciwwskazania do poszczególnych zabiegów, a także dobraniu parametrów zabiegowych oraz poziomu wysiłku fizycznego indywidualnie w zależności od ogólnego stanu pacjenta. Efekty terapii osób starszych widoczne są znacznie wolniej ale w dalszej perspektywie przynoszą dużą satysfakcję i zadowolenie. Warto więc poinformować seniora, że proces rehabilitacji potrwa dłuższy czas, ale nie warto się zniechęcać.

Najczęściej wybieraną formą rehabilitacji osoby starszej jest fizjoterapia, która jest leczeniem przy pomocy bodźców. Założenia i metody, po które sięgają społeczne zabiegi fizjoterapeutyczne to te potwierdzone naukowo, bezpieczne i skuteczne. Zabiegi fizjoterapeutyczne zaliczane są do tzw. naturalnych metod leczniczych. Dziś fizjoterapię stosuje się jako uzupełnienie farmakologii i leczenia operacyjnego, podstawę rehabilitacji i profilaktyki, a także jako samodzielną metodę kuracji niektórych schorzeń. Najpowszechniejsze są zabiegi fizjoterapeutyczne na kręgosłup, jednak medycyna fizykalna pomaga też przy schorzeniach układu mięśniowego, nerwowego, oddechowego, krążenia. Właściwie dobrany zabieg fizjoterapeutyczny ma istotny wpływ na proces zdrowienia. Celem zabiegów fizjoterapeutycznych zawsze jest zahamowanie postępu choroby i jej nawrotom, eliminacja lub ograniczenie dolegliwości (w tym bólu), przywrócenie sprawności fizycznej i jej utrzymanie. Należy pamiętać, że zabiegi fizjoterapeutyczne są jednym z najważniejszych elementów kuracji leczniczych, szczególnie przy dolegliwościach o charakterze przewlekłym, a także przy schorzeniach kręgosłupa. Po fizjoterapię należy też sięgać przy chorobach, na które nie działa leczenie farmakologiczne. Jako zalety ich stosowania wymienia się:
- uśmierzenie bólu,
- wyeliminowanie dyskomfortu chorego,
- wzmocnienie mięśni,
- poprawienie ogólnej kondycji i wydolności organizmu,
- niwelowanie stanów zapalnych,
- usprawnianie czynności poszczególnych narządów, a nawet całego aparatu ruchowego.

Odpowiednio dopasowane zestawy ćwiczeń i zabiegów pomogą seniorom funkcjonować w środowisku domowym bez bólu. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają przeciwdziałać takim chorobom wieku starczego jak bóle kręgosłupa, zespół cieśni kanału nadgarstka, uszkodzenia dna miednicy, mukowiscydoza, łokieć tenisisty, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona. W niektórych przypadkach dzięki fizjoterapii możliwe jest uniknięcie leczenia operacyjnego. Warto jednak zaznaczyć, że fizjoterapia nie jest przeznaczona tylko dla osób starszych i schorowanych. Na zabiegi rehabilitacyjne kierowane są także dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Zabiegi fizjoterapeutyczne przybierają różne formy. Niektóre z nich mogą być stosowane jedynie w warunkach ambulatoryjnych, czyli w przychodniach lekarskich czy gabinetach fizjoterapeutów, inne z powodzeniem można przeprowadzać samodzielnie w domu. Te drugie cieszą się popularnością przede wszystkim w grupie osób starszych, unieruchomionych czy ze stopniem niepełnosprawności niepozwalającym na samodzielne opuszczenie domu.

Dla osób starszych przeznaczone są następujące zabiegi fizjoterapeutyczne:
1. laseroterapia to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów fizjoterapeutycznych. Lasery skuteczne są przede wszystkim przy urazach tkanki łącznej i stawów czy przy urazach reumatologicznych. Działają one przeciwzapalnie i przyspieszają regeneracje, a tym samym powrót do zdrowia. Chore miejsce naświetla się sondą laserową lub laserem – skanem.
2. kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza. Ma ona przywracać sprawność fizyczną i zdrowie za pomocą określonych ćwiczeń.
3. masaże lecznicze to jeden z najstarszych zabiegów fizjoterapeutycznych. Schorzenia, przy których wykorzystywane są masaże rehabilitacyjne to m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów, zwyrodnienie kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zespoły bólowe przy dyskopatii, zapalenie okołostawowe, reumatoidalne zapalenie stawów. Masaże rehabilitacyjne stosuje się także w stanach pourazowych i wadach postawy. Mogą z niego korzystać osoby po udarze mózgu oraz cierpiące na zanik mięśni. Przeciwwskazaniem do masażu rehabilitacyjnego mogą być nowotwory, ropne zmiany skórne lub krwotoki.
4. klimatoterapia – zastosowanie lecznicze mają właściwości środowiska naturalnego. Do tej formy fizykoterapii zaliczamy m.in. kąpiele morskie i słoneczne.
5. światłolecznictwo – w tych zabiegach wykorzystuje się światło, czyli naświetlanie promieniowaniem podczerwonym, widzialnym lub ultrafioletowym.
6. termoterapia – te zabiegi wykorzystują przepływ energii cieplnej. Leczenie może polegać na rozgrzewaniu (ciepłoterapia) lub schładzaniu organizmu (krioterapia).
7. elektroterapia jest leczeniem z wykorzystaniem prądu stałego lub impulsowego. Przykładem elektroterapii są zabiegi na kręgosłup, które wykorzystują fale elektryczne o niskim i średnim natężeniu. W przypadku tych pierwszych zabieg fizjoterapeutyczny opiera się na falach TENS, których skuteczność działania została potwierdzona klinicznie i można je wykorzystywać codziennie, a ich natężenie dowolnie regulować.
8. ultrasonoterapia, która w zabiegach rehabilitacyjnych wykorzystuje ultradźwięki. Najczęściej te metody terapii stosowane są przy leczeniu bólu chorób kończyn dolnych i górnych, a także przy kamieniach nerkowych i żółciowych. Zabiegi wykonuje się specjalną głowicą pobudzającą elektrycznie i wprowadzającą tkanki w drgania.
9. Hydroterapia – w leczeniu wykorzystuje się prozdrowotne właściwości wody pod różnymi postaciami; ciekłej stałej, gazowej. Wskazaniem do przeprowadzenia hydroterapii są zmiany zwyrodnieniowe i stany zapalne narządu ruchu, choroby serca, układy krążenia, oddechowego, napięcie nerwowe i choroby narządów rodnych. Zabiegów hydrometrii nie można przeprowadzać przy nowotworach, kamicy nerkowej, świeżych ranach i stanach zapalnych skóry. Przykładami hydroterapii są kąpiele, natryski, okłady, polewanie wodą, łaźnia fińska. 10. magnetoterapia, która opiera się na wykonywaniu zabiegów w fizjoterapeutycznych z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego. W wyniku działania pola magnetycznego dochodzi do przekrwienia tkanek i ocieplenia ich. Pole magnetyczne w fizykoterapii wykorzystywane jest przy schorzeniach neurologicznych, ortopedycznych, a także przy problemach z nietrzymaniem moczu.
11. balneoterapia, czyli zabiegi z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych. Przykładami zabiegów będą kąpiele, terapię przy wykorzystaniu wód pitnych, inhalacje czy płukanie jam ciała.
12. Termoterapia, czyli zabiegi, które wykorzystują przepływ energii cieplnej. Leczenie może polegać na rozgrzewaniu (ciepłoterapia) lub schładzaniu organizmu (krioterapia).

Rehabilitacja i fizjoterapia są jednymi z głównych elementów leczenia schorzeń i bólów, na które skarżyć się może starsza osoba. Zabiegi rehabilitacyjne działają przekrwiennie, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco na tkanki. Zabiegi mają na celu wspomaganie procesu uzdrawiania.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Zabiegi rehabilitacyjne dla seniorów"

Mieczysław Tetmajer
Co tu duzo pisać extra wpis
ODPOWIEDZ
Konstanty Sakowicz
Fizjoterapia to jest to co lubie
ODPOWIEDZ
Regina Konwińska
Jakby nie inaczej. ;)
Wiktoria Rokita
Nie rozumiem tych zabiegów
ODPOWIEDZ
Nina Marzec
W sensie?
Janusz Borawski
Wszystko jasne i oczywiste. dzięki za art!
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies