- są za słabe fizycznie,
- w tym wieku nie potrzebują już tyle ruchu,
- tylko długotrwały i energiczny trening przynosi korzyści,
- są za wątłe i boją się kontuzji.
Jedną z form, która pomoże zwiększyć masę mięśniową u osób starszych może być trening z ciężarkami, który powinien być opracowany przez profesjonalnego trenera, tak aby był dostosowany długością i intensywnością do danej osoby.
Niezależnie od wybranej formy aktywności fizycznej (joga, pilates, aerobik, trening wzmacniający, nordic walking, stretching, basen) warto pamiętać, aby zaczynać powoli i starać się osiągać małe postępy. Dla dodatkowej motywacji warto prowadzić dziennik treningowy, aby zapisywać w nim swoje postępy. Podczas treningu należy upewniać się, że nie przesadzamy z wysiłkiem, sprawdzając regularnie swój puls, jak również popijać wodę, tak aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Warto również, przed rozpoczęciem ćwiczeń, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt ochronny i strój.
Seniorzy cierpiący na choroby przewlekłe, takie jak osteoporoza, choroby sercowo-naczyniowe czy ostre zapalenie stawów, ograniczające ich wybór aktywności fizycznej, powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub pracownikiem służby zdrowia, aby opracować program ćwiczeń, który będzie bezpieczny i dostosowany do ich możliwości i zdrowia.
Również w przypadku rozpoczęcia przez seniorów jakichkolwiek nowych ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć przeciwwskazania. Pomocne w tym będą badania przed wysiłkiem fizycznym, służące do wykrycia schorzeń, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.