Zdrowie fizyczne seniorów

Wiele badań wskazuje, że zdrowie fizyczne seniorów zależy w dużej mierze od odpowiedniej diety i formy aktywności dostosowanej do wieku, wagi, predyspozycji i możliwości danej osoby. Ponadto regularny ruch pozwala ustrzec się przed wieloma dolegliwościami, a co za tym idzie, zachować dobrą formę i zdrowie. Jednak często, przed podjęciem aktywności fizycznej, seniorów powstrzymuje obawa wynikająca z niewiedzy i powszechnie przyjętych mitów, gdyż wiele osób starszych uważa, że ćwiczenia fizyczne nie są już wskazane. Poza tym seniorzy często nawet nie podejmują jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ponieważ uważają, że: Czasami przeszkodą do podjęcia aktywności fizycznej przez seniorów jest też preferowany przez nich siedzący tryb życia, jak również wysokie koszty związane z uprawianiem niektórych dyscyplin sportowych, czy błędne przekonanie, że fitness jest tylko dla młodych i silnych. Dlatego też warto zachęcać seniorów, aby wybierali taki rodzaj zajęć, który ich interesuje i sprawia im przyjemność, który będzie połączeniem spotkań towarzyskich z bezpieczną, przyjemną i prostą aktywnością fizyczną.

Jedną z form, która pomoże zwiększyć masę mięśniową u osób starszych może być trening z ciężarkami, który powinien być opracowany przez profesjonalnego trenera, tak aby był dostosowany długością i intensywnością do danej osoby.

Niezależnie od wybranej formy aktywności fizycznej (joga, pilates, aerobik, trening wzmacniający, nordic walking, stretching, basen) warto pamiętać, aby zaczynać powoli i starać się osiągać małe postępy. Dla dodatkowej motywacji warto prowadzić dziennik treningowy, aby zapisywać w nim swoje postępy. Podczas treningu należy upewniać się, że nie przesadzamy z wysiłkiem, sprawdzając regularnie swój puls, jak również popijać wodę, tak aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Warto również, przed rozpoczęciem ćwiczeń, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt ochronny i strój.

Seniorzy cierpiący na choroby przewlekłe, takie jak osteoporoza, choroby sercowo-naczyniowe czy ostre zapalenie stawów, ograniczające ich wybór aktywności fizycznej, powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub pracownikiem służby zdrowia, aby opracować program ćwiczeń, który będzie bezpieczny i dostosowany do ich możliwości i zdrowia.

Również w przypadku rozpoczęcia przez seniorów jakichkolwiek nowych ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć przeciwwskazania. Pomocne w tym będą badania przed wysiłkiem fizycznym, służące do wykrycia schorzeń, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

7 odpowiedzi na artykuł "Zdrowie fizyczne seniorów"

Arkadiusz Gubała
Aerobik fajna sprawa, tylko trzeba uważać, starsi nie mają takich wytrzymałych kości :D
ODPOWIEDZ
Borys Jaracz
Jasna rzecz. Od tego są specjaliści.
Elwira Gleba
Rzetelne informacje. Podoba mi się to!
ODPOWIEDZ
Nadzieja Bilas
Google inaczej mówi, tutaj inaczej. to jak w końcu z tym?
ODPOWIEDZ
Zygmunt Kieltyka
A co jest nie tak
Gaweł Kubera
Tyle chorób ludzi spotyka.
ODPOWIEDZ
Narcyz Skarbek
Co nie? Jakby nie mógł człowiek żyć bez tych choróbstw. ;)

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2024 | Polityka prywatności | Cookies