Osoby starsze cierpiące na choroby przewlekłe powinny wiedzieć, czy i w jaki sposób ich schorzenia wpływają na możliwość bezpiecznego wykonywania regularnej aktywności fizycznej. Jeżeli z powodu schorzeń przewlekłych osoby starsze nie mogą wykonywać 150 minut umiarkowanej intensywności ćwiczeń aerobowych tygodniowo (np. 30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu), powinny być tak aktywne fizycznie, jak pozwalają na to ich możliwości i schorzenia.
Włączenie różnorodnej aktywności fizycznej do życia osób starszych jest niezwykle istotne dla ich zdrowia. Seniorzy powinni zdecydowanie więcej się ruszać i mniej siedzieć w ciągu dnia. Osoby starsze, które mniej siedzą i wykonują dowolną ilość ćwiczeń fizycznych o umiarkowanej intensywności, odnoszą pewne korzyści zdrowotne. Korzyści dla zdrowia będą tym większe, im więcej ruchu będą zażywać seniorzy.
Osoby powyżej 65 roku życia, które są ogólnie sprawne fizycznie i nie cierpią na żadne ograniczające schorzenia, mogą stosować się do poniższych zaleceń:
- Aktywność aerobowa o umiarkowanej intensywności(np. szybki marsz) przez 150 minut (np. 30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu) oraz podnoszenie ciężarów, aktywność wzmacniająca mięśnie minimum 2 razy w tygodniu, ćwiczenia angażujące wszystkie główne grupy mięśni (nogi, biodra, plecy, brzuch, klatka piersiowa, barki i ramiona).
- Aktywność aerobowa o dużej intensywności (np. bieganie) przez 75 minut (1 godzina i 15 minut) w tygodniu oraz podnoszenie ciężarów, aktywność wzmacniająca mięśnie, minimum 2 razy w tygodniu, ćwiczenia angażujące wszystkie główne grupy mięśni (nogi, biodra, plecy, brzuch, klatka piersiowa, barki i ramiona).
- Połączenie chodzenia i biegania – równoważne połączenie aktywności aerobowej o umiarkowanej i dużej intensywności2 razy w tygodniu oraz podnoszenie ciężarów, aktywność wzmacniająca mięśnie minimum 2 razy w tygodniu, ćwiczenia angażujące wszystkie główne grupy mięśni (nogi, biodra, plecy, brzuch, klatka piersiowa, barki i ramiona).