Zdrowie fizyczne seniorów 3

Niewątpliwie aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowego starzenia się. Dla osób starszych regularne ćwiczenia są jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić dla swojego zdrowia. Mogą one zapobiec wielu problemom zdrowotnym, które pojawiają się wraz z wiekiem. Pomagają również wzmocnić mięśnie, dzięki czemu można nadal wykonywać codzienne czynności, nie stając się zależnym od innych.Należy pamiętać, że jakakolwiek aktywność fizyczna jest lepsza niż jej brak. Im więcej ćwiczeń będą wykonywać seniorzy, tym większe będą korzyści dla ich zdrowia.

Osoby starsze cierpiące na choroby przewlekłe powinny wiedzieć, czy i w jaki sposób ich schorzenia wpływają na możliwość bezpiecznego wykonywania regularnej aktywności fizycznej. Jeżeli z powodu schorzeń przewlekłych osoby starsze nie mogą wykonywać 150 minut umiarkowanej intensywności ćwiczeń aerobowych tygodniowo (np. 30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu), powinny być tak aktywne fizycznie, jak pozwalają na to ich możliwości i schorzenia.

Włączenie różnorodnej aktywności fizycznej do życia osób starszych jest niezwykle istotne dla ich zdrowia. Seniorzy powinni zdecydowanie więcej się ruszać i mniej siedzieć w ciągu dnia. Osoby starsze, które mniej siedzą i wykonują dowolną ilość ćwiczeń fizycznych o umiarkowanej intensywności, odnoszą pewne korzyści zdrowotne. Korzyści dla zdrowia będą tym większe, im więcej ruchu będą zażywać seniorzy.

Osoby powyżej 65 roku życia, które są ogólnie sprawne fizycznie i nie cierpią na żadne ograniczające schorzenia, mogą stosować się do poniższych zaleceń:
  1. Aktywność aerobowa o umiarkowanej intensywności(np. szybki marsz) przez 150 minut (np. 30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu) oraz podnoszenie ciężarów, aktywność wzmacniająca mięśnie minimum 2 razy w tygodniu, ćwiczenia angażujące wszystkie główne grupy mięśni (nogi, biodra, plecy, brzuch, klatka piersiowa, barki i ramiona).
  2. Aktywność aerobowa o dużej intensywności (np. bieganie) przez 75 minut (1 godzina i 15 minut) w tygodniu oraz podnoszenie ciężarów, aktywność wzmacniająca mięśnie, minimum 2 razy w tygodniu, ćwiczenia angażujące wszystkie główne grupy mięśni (nogi, biodra, plecy, brzuch, klatka piersiowa, barki i ramiona).
  3. Połączenie chodzenia i biegania – równoważne połączenie aktywności aerobowej o umiarkowanej i dużej intensywności2 razy w tygodniu oraz podnoszenie ciężarów, aktywność wzmacniająca mięśnie minimum 2 razy w tygodniu, ćwiczenia angażujące wszystkie główne grupy mięśni (nogi, biodra, plecy, brzuch, klatka piersiowa, barki i ramiona).
Dla uzyskania jeszcze większych korzyści zdrowotnych można przekroczyć 300 minut tygodniowo aktywności o umiarkowanej intensywności (60 minut dziennie, 5 dni w tygodniu) lub 150 minut tygodniowo aktywności o dużej intensywności (30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu) lub wprowadzić równoważną kombinację aktywności zarówno o umiarkowanej, jak i dużej intensywności.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Zdrowie fizyczne seniorów 3"

Eleonora Młynek
Myślicie, że to pomoże?
ODPOWIEDZ
Róża Peruń
Jak najbardziej pomoże.
Judyta Czarniecka
Nie za duzo tych aktywnosci?
ODPOWIEDZ
Pankracy Mizak
Też mi się tak wydaje, że troche za duzo, zamęczyć chcą seniorów
Krystian Łukomski
Fajnie, dzięki za art:)
ODPOWIEDZ
Rafał Bronowski
I kolejny wpis oddzielony od reszty, trzeba szukać po kolei, może jakieś linki byście dali w artykule, że są inne powiązane z tym?
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2024 | Polityka prywatności | Cookies