Znaczenie prawidłowej farmakoterapii osób starszych

Według licznych badań przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat w wielu krajach na całym świecie, odsetek osób starszych w stosunku do reszty społeczeństwa jest coraz wyższy i wciąż rośnie. W latach 50. liczba osób powyżej 65 roku życia wynosiła ok. 200 mln a w 200 roku wzrosła niemal 3-krotnie. Szacuje się, że w 2025 roku na świecie będzie nawet miliard osób powyżej 65 roku życia. Oznacza to, że średnia długość życia znacznie jest coraz wyższa i wciąż rośnie.

Mimo że możemy cieszyć się dłuższym życiem niż nasi przodkowie należy zdawać sobie sprawę z tego, że starszy wiek wiąże się także z większą podatnością zachorowania na różnego rodzaje choroby. W konsekwencji osoby starsze dużo częściej muszą odwiedzać gabinety lekarskie oraz przyjmować liczne leki które zostały im przepisane. Samo zażywanie leków jednak nie wystarczy jeśli sposób ich przyjmowania jest nieprawidłowy. Aż 70% Amerykanów powyżej 65 roku życia zmaga się ze skutkami ubocznymi wywołanymi przez niewłaściwą farmakoterapię, a aż 28% hospitalizacji osób starszych wiąże się z nagłymi sytuacjami które mają miejsce na skutek niewłaściwego przyjmowania leków. Podobnie wygląda sytuacja w Holandii, gdzie również przeprowadzono badania podobnego typu. Według ich wyniku aż 46,5% hospitalizacji osób starszych jest wynikiem popełnienia błędu w leczeniu farmakologicznym. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków określono, że można było tych błędów uniknąć.

Właściwa farmakoterapia skupia się na takich kwestiach jak dobór właściwego rodzaju leku ale także odpowiedniej dawki, uwzględnienie przy tym innych przyjmowanych przez osobą starszych leków oraz wszelkich chorób które dana osoba posiada a także aktywną współpracę pomiędzy pacjentem a lekarzem i regularne kontrolowanie przebiegu terapii. Farmakoterapia która uwzględnia te wszystkie czynniki pomaga w sposób efektywny dbać o zdrowie osoby starszej i utrzymać komfort życia jak najdłużej.

Poniżej możesz zostawić swój komentarz

Pola z * są obowiązkowe

Cofnij odpowiedź
Komentarz*
Imię*
Zabezpieczenie antyspamowe*
Imię na literę "k" to
Kuba
czy
Marek

6 odpowiedzi na artykuł "Znaczenie prawidłowej farmakoterapii osób starszych"

Urszula Rudzka
Tylko brakuje statystyk dla Polski.
ODPOWIEDZ
Julian Bacik
Fajny art/ wpis o to chodzi
ODPOWIEDZ
Henryka Rygiel
A w polsce ile?
ODPOWIEDZ
Kornelia Balicka
Też jestem ciekawa
Marta Just
Starzejemy się szybko
ODPOWIEDZ
Henryk Kuba
Sporo. osób
ODPOWIEDZ

Pomagamy zadbać o potrzeby osób starszych.

Naszym celem jest pomóc opiekunom osób starszych w zdobyciu wiedzy, która sprawia, że osoby starsze doświadczają komfortu, poczucia bezpieczeństwa oraz wdzięczności, za godne i szczęśliwe życie.

To oni dbali o nas kiedy byliśmy słabi i bezbronni.

Dzisiaj my zadbajmy o nich. Udowodnijmy, że starość może być piękna. Pokażmy, że można być bezsilnym z uśmiechem, akceptacją i zdrowym dystansem.

Wspierajmy wspólnie opiekunów osób starszych.

Dajmy im narzędzia, dzięki którym ich praca wypełni się dumą i wdzięcznością. Wszyscy będziemy ich kiedyś potrzebować. Są niezbędni i muszą być dostrzeżeni i obdarzeni szacunkiem.

Pomóżcie nam tworzyć lepsze jutro dla starości.

Dzięki Waszym sugestiom, opiniom i wnikliwym pytaniom jesteśmy w stanie rozwijać naszą platformę. Czy chcemy czy nie, wszyscy jedziemy na jednym wózku starzenia się. Dbajmy o nasz wehikuł czasu.

CareMedis © Copyright 2021 | Polityka prywatności | Cookies